T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN, DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ, TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ İNCELEMELERE EŞLİK ETTİ

Yayın Tarihi : 25.1.2020

Beraberindeki heyetle birlikte deprem bölgesine giden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan kurtarma çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de eşlik etti.

6,8 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Elazığ'da, enkazlarda incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın incelemeleri sırasında çevrede bulunan iki ayrı enkazdan birer vatandaş sağ olarak çıkarıldı. Erdoğan, enkazdan çıkarılarak sedyeye alınan bir yaralının yanına giderek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Arama kurtarma çalışmalarına ilişkin yetkililerden bilgi de alan Erdoğan, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Depremin ardından bölgede çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü, bakanların bölgeye hareket ettiğini belirten Erdoğan, AFAD, UMKE, Kızılay, jandarma ve askerin çalışmalarıyla çok sayıda vatandaşın enkazdan sağ olarak çıkarıldığını söyledi.

KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Enkazlardaki kurtarma çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, "Arkadaşlarımız cansiperane buralardan aldıkları ses üzerine gidiyorlar ve bunun yanında köpeklerle olsun, bütün teknik cihazlarla olsun, ses dinleme cihazlarıyla olsun bu çalışmaları sürdürüyorlar. İnşallah sonuna kadar da bu gayretle devam edilecek. Bakan arkadaşlarımız sonuna kadar bunun takipçisi olacaklar. Devletimiz tüm imkanlarını tüm kurumlarıyla beraber kullanmayı sürdürecek. Bu gayretler neticesinde de inşallah ama yaralı ama canlı, insanımıza ulaşmanın gayreti içindeyiz." dedi.

Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa dileyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu konu ile ilgili olarak da milletçe ortaya koyduğunuz, koyduğumuz dayanışmaya özellikle teşekkür ediyorum. Fakat bir şeyi burada hatırlatmam lazım, bu tür zamanlarda biliyorsunuz bazıları fırsat kollamaya kalkar, bu fırsatlara asla bizler kapı aralamayalım. Böyle yok para toplamaydı, şuydu, buydu, devletimizin bu noktada herhangi bir ihtiyacı yok. Yani birileri illa bir yardım yapacaksa bunun kurumu bellidir, açıklamaları yaptık, AFAD ile bunlar yapılır, bilemediniz Kızılayımızla bunlar yapılır ve burada toplanarak dağıtılması gereken yerlere de bunlar dağıtılır. Bu fırsat kollayıcılara da fırsat vermeyelim, adımlarımızı buna göre inşallah atalım diyoruz."

Elazığ'daki depremde yaralanan vatandaşları da hastanede ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra depremin etkilediği diğer il olan Malatya'da incelemelerde bulunmak üzere Doğanyol'a geçti.