T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GENEL MÜDÜRÜMÜZ DR. MEHMET HASDEMİR YERFISTIĞI HASAT ŞENLİĞİNE KATILMAK ÜZERE ŞIRNAK İLİNE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Yayın Tarihi : 29.9.2020

Genel Müdürümüz Dr. Mehmet HASDEMİR Şırnak 'ta yapılan yerfıstığı hasat şenliğine katıldı. Genel Müdürümüze bu ziyaretinde Tarım Havzaları Daire Başkanı Uğur ERDEM ve Birim Koordinatörü Ergin TOPRAK eşlik etti.

Söz konusu hasat şenliğine katılmak üzere Şırnak'a giden Genel Müdürümüz; Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin katilimi ile Şırnak ili bitkisel üretime ait değerlendirme toplantısının ardından Vali Ali Hamza PEHLİVAN ile ilin tarımsal potansiyeli ve planlanan projelerin görüşüldüğü bir ziyaret gerçekleştirdi.

Genel Müdürümüz programın 2. gününde Şırnak Valisi Ali Hamza PEHLİVAN ve Belediye Başkanı Mehmet YARKA ile Silopi ilçesinde gerçekleştirilen yerfıstığı hasat şenliğine katıldı.

Hasat şenliğinde Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile telekonferans görüşmesi gerçekleştirildi. Bakanımız telekonferansta Şırnaklı üreticilerimizin yerfıstığı üretiminde son yıllarda ortaya koyduğu üretim başarısından bahsederek 60 bin dekar alanda yaklaşık 20 bin tona ulaşarak yerfıstığı üretiminde Türkiye 3. olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Genel Müdürümüz Dr. Mehmet HASDEMİR yaptığı konuşmada üretimin her aşamasında üreticilerimizin yanında olduğumuz gibi çiftçinin alın terinin değer bulduğu bu hasat gününde Şırnak Silopi de üreticilerimiz ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Hasat bayramından sonra Silopi Ziraat Odası Başkanlığı, Silopi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Şırnak Zirai Karantina Müdürlüğü ziyaretleri gerçekleştirildi.  Programın devamında Cizre'ye geçen Genel Müdürümüz Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Davut SİNANOĞLU'nu ziyaret ederek ilçenin tarımsal potansiyeli ve uygulanması planlanan projeler ile ilgili görüşmede bulunmuştur.