T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GELECEĞE NEFES, DÜNYAYA NEFES SLOGANIYLA MİLYONLARCA FİDAN TOPRAKLA BULUŞUYOR

Yayın Tarihi : 11.11.2020

BAKAN PAKDEMİRLİ:

"Son 18 Yılda Ormancılık Faaliyetlerinde Gurur Veren Çalışmalara İmza Attık"

"Bitki Figürleri İle Oluşturulan Türkiye Haritası Giness Rekorlar Kitabına Girdi"

"Tüm Dünya'yı Fidan Dikme Seferberliğimize Davet Ediyoruz"

"Geleceğe Can Verecek Dünyaya Nefes Olacağız"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla düzenlenen törenle 81 il ile dost ve kardeş ülkelerde milyonlarca fidan toprakla buluşuyor.

Ankara, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çubuk yerleşkesinde yapılan törende konuşan Bakan Pakdemirli, 'Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes' sloganıyla Milli Ağaçlandırma Gününü ilk defa, hem milli, hem de milletlerarası bir katılımla kutladıklarına vurgu yaparak "Katılımları ve katkıları için 60'a yakın dost ve kardeş ülkeye gönül dolusu selamlarımı iletiyorum" diye konuştu.

181 yıllık orman teşkilatıyla gece gündüz demeden, yazın köz, kışın buz üzerinde, ormanı korumanın vatan savunması olduğu bilinciyle çalıştıklarını belirten Bakan Pakdemirli "Bu uğurda canını feda eden 117 şehidimizi de bu vesileyle rahmetle ve minnetle yâd ediyorum" dedi.

"SON 18 YILDA ORMANCILIK FAALİYETLERİNDE GURUR VEREN ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK"

Son 18 yılda ormancılık faaliyetlerinde gurur veren çalışmalara imza attıklarının altını çizen Pakdemirli  "Son 18 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın bir buçuk katını yaparak, 5,4 milyon hektar alanda 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Diğer bir deyişle, Bosna-Hersek kadar büyük bir alanı ağaçlandırmış olduk. Orman varlığımızı; 20,8 milyon hektardan 22,7 milyon hektar alana ulaştırdık. Ülkemizi, dünyada orman varlığını artıran nadir ülkeler ligine çıkarttık. Hayata geçirdiğimiz 5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projemizle, orman köylümüze yılda 8 Milyar Lira ilave gelir sağladık. Geçen yıl başlattığımız 1000 köyde 1000 adet Tıbbi Aromatik Bitki bahçesi Projesi ile 400 köyümüzde, orman köylümüze gelir getiren yeni alanlar açtık. Odun endüstrisi 2018'e kadar ortalama yılda 2 Milyar Dolar cari açık verirken, 2019 yılında 265 Milyon Dolar cari fazla veren seviyeye çıkardık.  2020 hedefimiz ise 1 Milyar Dolar ihracat fazlası vermektir" açıklamasını yaptı.

"BİTKİ FİGÜRLERİ İLE OLUŞTURULAN TÜRKİYE HARİTASI GİNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ"

Yanan ormanlardan 40 kat daha fazla alanı, emek emek ağaçlandırdıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Son 2 yıl içinde orman yangınlarına müdahale süremizi 15 dakikadan 12 dakikaya indirdik. Bu yıl, orman yangınlarında ilk kez İHA'ları kullanmaya başladık. Fidan üretimimizi 18 yılda 5 kat artırarak, ortalama 350 milyon fidana çıkardık. "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" projemizle; İlk ve ortaokulda okuyan 10 milyon öğrencimizin kendi adına bir fidan dikmesini sağladık. Ve bugün de, bulunduğumuz işte bu alanda, bitki figürleri ile muhteşem bir Türkiye haritası oluşturarak, bir başka rekora daha imza attık. 21.826 m2 lik alanda, 452.023 fidan ile oluşturduğumuz Türkiye haritası, kendi alanında Dünyanın en büyük haritası olarak Giness tarafından tescil edildi. Hedefimiz; yeni rekorlarla 2023 yılı sonuna kadar, 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak olacaktır"

"TÜM DÜNYA'YI FİDAN DİKME SEFERBERLİĞİMİZE DAVET EDİYORUZ"

Geçen yılın Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü ilan edildiğini ifade eden Pakdemirli "Yine sizin liderliğinizde ve halkımızın da teveccühleriyle geçen yıl bugün, "Geleceğe Nefes" kampanyamızla, tarihî bir fidan dikme seferberliği gerçekleştirdik. Hedefimizi 11 Milyon fidan olarak belirlemiştik.  Ancak, Aziz milletimizin topyekûn sahiplenmesiyle büyük ve anlamlı bir seferberliğe imza attık. Ve 13 Bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda, 1,2 milyon vatandaşımızla, 13,8 milyon fidanı vatan toprağıyla buluşturduk. Aynı gün Endonezya'ya ait olan '1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekorunu, Çorum'da 1 saatte 303.150 fidan dikerek, Türkiye adına tescil ettirdik ve Giness Rekorlar Kitabına girmiş olduk. Diğer bir ifadeyle; ülkemizin 10.765 km'lik kara ve deniz sınırlarının tamamını birer metre arayla, fidanlarla çevrelemiş olduk. Hamdolsun, geçen yıl diktiğimiz fidanların %95'i, vatan toprağına sımsıkı tutundu. Yüzde 5'lik fidanın yerine de, yeniden dikim yapıldı. İşte edindiğimiz bu büyük başarı ve aldığımız güzel geri dönüşlerle, bu yıl "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" diyerek, tüm Dünya'yı fidan dikme seferberliğimize davet ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"GELECEĞE CAN VERECEK DÜNYAYA NEFES OLACAĞIZ"

"Sadece ülkemizde değil, 60'tan fazla ülkenin temsilcisiyle beraber, inşallah geleceğe can verecek, dünyaya nefes olacağız" diyen Bakan Pakdemirli "Ülkemizde, pandemi tedbirlerine uyarak, bütün il ve ilçelerimizde 1000'den fazla lokasyonda, fidanlarımızı hep birlikte toprakla buluşturacağız. Bu vesileyle, başta Milli Ağaçlandırma Günü'nü bizlere hediye ettiğiniz ve ormancılık çalışmalarında bize güç verdiğiniz için zat-ı devletlerinize, şahsım ve milletimiz adına teşekkürlerimi arz ediyorum" dedi.