T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN PAKDEMİRLİ, 14 MART TIP BAYRAMI DOLAYISIYLA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HİTABEN BİR MEKTUP YAYIMLADI

Yayın Tarihi : 14.3.2021

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, korkunun, endişenin, belirsizliğin karşısında bütün dünyanın sağlık çalışanlarının varlığıyla güç bulduğunu belirterek, "Bundan sonra da hepimiz için 'Umudun Adı, Gurur Kaynağı' yine sizler olacaksınız." ifadesini kullandı.

Pakdemirli, Twitter hesabından, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarına hitaben bir mektup yayımladı.

"DestanYazanlaraMektupYaz" etiketiyle paylaştığı mektubu, gecesini gündüzüne katarak millete sağlık hizmetini en iyi şekilde ulaştıran tüm sağlık çalışanlarına yazdığını belirten Pakdemirli, "İyi ki varsınız." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, mektupta, bir yıldır asrın en büyük mücadelesinin sürdürüldüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu mücadelenin merkezinde 'sağlık' olmakla birlikte eğitimden sosyal hayata, siyasetten ticarete, tarımdan teknolojiye, ekonomiden turizme kadar birçok alanda büyük imtihanlar veriyoruz. Bugün 'her şeyin başı olan sağlık'ı, bütün sahip olduklarımızı, bütün hayat unsurlarımızı, bütün sektörleri yöneten ve yönlendiren en güçlü varlık olarak karşımızda görüyoruz."

Evvelden beri zor zamanların, savaşların, cephelerin en ön saflarında daima Mehmetçikle omuz omuza sağlık çalışanlarının mücadele verdiğini ifade eden Pakdemirli, sağlık çalışanlarına şöyle hitap etti:

"Tarihi salgınların devası, hastalıkların şifası da asırlardır yine sizler oldunuz. Bugün Kovid-19 ile göğüs göğüse mücadelenizle cephe hattımızı en ön saflarda yine sizler koruyor, en büyük riski de yine sizler alıyorsunuz. Bir yıldır gündüzleriniz gecelere karıştı. Ancak ortaya koyduğunuz bu büyük fedakarlık, başka milletlere örnek olacak cinsten tarihimize altın harflerle kazındı. Dolayısıyla pandemi bitse bile, uzun yıllar geçse bile gösterdiğiniz hassasiyet, yazdığınız bu eşsiz destan asla unutulmayacak, dilden dile aktarılacaktır."

Bakan Pakdemirli, son 20 yılda, sağlık altyapısında ve hizmetlerde güçlü kazanımlar elde edildiğine işaret ederek, Sağlıkta Dönüşüm Programı'yla vatandaşlara verilen hizmet kalitesinin dünya standartlarının da üzerine çıktığını bildirdi.

'SAĞLIK KAHRAMANLARI HATIRA ORMANI' KAMPANYAMIZI BAŞLATTIK

Hastanelerin yenilendiğini, yeni hastaneler inşa edildiğini, en modern tıbbi teçhizatla donatıldığını vurgulayan Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu:

"Ancak burada yine en büyük değeri kuşkusuz siz kıymetli sağlık çalışanlarımız üretti. Sizlerin emeği, birikimi ve azmi ile çok şükür, bugün, insanımıza hak ettiği sağlık hizmetlerini sunmanın gururunu yaşıyoruz. Atalarımızdan bizlere miras kalan 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' anlayışıyla, sizlerin sayesinde milletimize en iyi sağlık hizmetini sunuyoruz. Ömürlerini hayat kurtarmaya adayan sizler, muhakkak ki her türlü güzel söze, her türlü takdire layıksınız. Doğumdan ölüme kadar tüm yaşam sırlarımızı sizlerle paylaşıyoruz, hayatımızı size emanet ediyoruz. Dolayısıyla sizlere duyduğumuz minnet ve şükran, elbette bir mektubun sınırları içerisinde ifade edilemez. Biz de bu vesileyle, bizim için 'bir nefes sıhhat' olan sizlerin adına 'Sağlık Kahramanları Hatıra Ormanı' kampanyamızı başlattık. Böylece ülkemizin dört bir köşesinde, 81 ilimizde, toplam 1 milyon 61 bin 635 fidanı toprakla buluşturarak, 'Geleceğe Nefes' olmak için yola çıktık."

"HEPİMİZ İÇİN 'UMUDUN ADI, GURUR KAYNAĞI' YİNE SİZLER OLACAKSINIZ"

Pakdemirli, sağlık çalışanlarının da birer anne, baba, eş, kardeş ve evlat olduklarına dikkati çekerek, "Sizleri de evlerinizde özlemle bekleyenler var. Bir hekimin eşi olarak hassasiyetlerinizi, insan sevginizi, sorumluluk duygunuzun mertebesini yakinen biliyorum. Korkunun, endişenin, belirsizliğin karşısında bütün dünya, sizin varlığınızla güç buldu, teselli oldu. Bundan sonra da hepimiz için 'Umudun Adı, Gurur Kaynağı' yine sizler olacaksınız." ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "interdisipliner" çalışmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığına işaret eden Pakdemirli, mektubunu şu sözlerle tamamladı:

"Hekimi, hemşiresi, laborantı, veteriner hekimi bir oldu, birlik oldu. Salgınla mücadelenin kahramanları oldunuz. Bu vesileyle pandemi sürecinde aşı çalışmalarındaki başarılarından dolayı veteriner hekimlerimizle birlikte tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı yürekten kutluyorum. Bu mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve sağlık camiasına başsağlığı diliyorum. Hepinize minnettar olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyor, her birinize sevgilerimi, saygılarımı, dualarımı gönderiyorum."