T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE, KARABAĞ’IN İHYASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Yayın Tarihi : 17.3.2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Çok hızlı bir şekilde Azerbaycanlı kardeşlerimizi özellikle kırsal kalkınma alanında belli bir noktaya getirmemiz, Karabağ'daki hayatı da bir şekilde normale döndürmemiz gerekiyor"

Resmi ziyaret kapsamında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ve Tarım Bakanı İnam Karimov ve heyetleri ile bir araya geldi.

"KARABAĞ'DAKİ HAYATI DA BİR ŞEKİLDE NORMALE DÖNDÜRMEMİZ GEREKİYOR"

İlk olarak Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ve heyeti ile ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, önemli açıklamalarda bulundu.

İki tane anlaşmanın imzalandığını belirten ve önümüzdeki aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'ı ziyaret edeceğini, o ziyarete ilişkin yapılacak anlaşmaların da hazırlandığını belirten Bakan Pakdemirli, "Çok hızlı bir şekilde Azerbaycanlı kardeşlerimizi özellikle kırsal kalkınma alanında belli bir noktaya getirmemiz, Karabağ'daki hayatı da bir şekilde normale döndürmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Ormancılık alanında yapılacak çalışmaların önemini anlatan Bakan Pakdemirli, gelir getirici türlerin önemine dikkat çekti. Karabağ'da yaşayan insanların gelir getirici türlerden faydalanacaklarını ifade eden Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı imkânları ile Azeri öğrencilere burs verme imkânı olabileceğini kaydetti.

"TÜRKİYE AVRUPA'DA BALIKÇILIK KONUSUNDA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKEDİR"

Balıkçılıkla ilgili konuya değinen Pakdemirli, "Bu konuda belli bir olgunluğa erişmiş bir anlaşmamız var. Türkiye Avrupa'da balıkçılık konusunda en hızlı büyüyen ülkedir, balık yetiştiriciliğinde 1 milyar doların üzerinde ihracatı olan bir ülke. Bu yıl da 450 bin ton üretime imza atmış, 2-3 yıllık bir periyot içerisinde üretimini yüzde 50 artırmış bir ülkedir. Biz buradaki müteşebbislerimizi ve deneyimlerimizi Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşmak isteriz" ifadelerini kullandı

Azerbaycanlı Bakan Muhtar Babayev'in, Karabağ'da işgal zamanı 54 bin hektar meşe ağacının katledildiğini, Ermenistan'ın tabiata düşman siyaseti nedeniyle katliamın yaşandığını söylemesi üzerine Bakan Pakdemirli, "Bu beni son derece üzdü. Hangi milletten olursa olsun yeşili kesinlikle katletmiyor olmamız lazım. Bu konu ile ilgili bir tespit yapılabilirse BM nezdinde bir davada da açılabilir" diye konuştu.

Programın sonunda, Türkiye Hükümeti ile Azerbaycan hükümeti arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptının Uygulanması Hakkında 2 Yıllık (2021-2023) Çalışma Programı ile Türkiye Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti Arasında Meteoroloji Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptının Uygulanması Hakkında 2 yıllık (2021-2023) Çalışma Programı imzalandı.

"EN KISA VE EN HIZLI ŞEKİLDE MESAFE ALACAĞIZ"

Daha sonra Tarım Bakanı İnam Karimov ve heyeti ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, "Karabağ bölgesinin Azerbaycan için bir zafer olmakla beraber, bu zaferin ancak taçlandırılabilmesi ekonomik anlamda da bir zafer elde edilmesini mutlaka gerektiriyor. Bölgenin tarımsal imkânlarını da düşündüğümüz zaman bizim Bakanlık olarak bu bölgedeki çalışmalara hem liderlik etmek hem de özellikle Azerbaycanlı kardeşlerimize yardımcı olma maksadımız var. Bu bölgenin önemli bir kısmı tarım arazisi, önemli bir kısmı mera ve yayla, önemli bir kısmı da ormancılık faaliyetleri var. Bölgenin her alanda, yani tarım, hayvancılık, gıda, ormancılık ve su alanlarında A'dan Z'ye çalışılması, bu bölgenin imar ve inkişaf edilmesi konusunda birlikte çalışma niyetimizi ortaya koyduk. Tüm bu alanlarla ilgili en kısa ve en hızlı şekilde mesafe alacağımıza inanıyorum" dedi.

Karabağ bölgesine yapacağı ziyaretten bahseden Pakdemirli, Karabağ bölgesinde oldukça uzun dönemlerdir tarım ve hayvancılık yapılmamış olduğunun altını çizdi. Tarımsal araştırmaların da sürdüğünü belirten Pakdemirli, mevkidaşı Karimov ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı Arasında Tarımda Modern Teknolojilerin Paylaşımı ve Tarımsal Eğitim Konusunda İşbirliği Niyet Beyanı ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Arasında Tarım Yürütme Komitesi 10. Dönem Toplantısı tutanağını imzaladı.

Bakan Pakdemirli daha sonra merhum Haydar Aliyev'in kabrini ziyaret ederek karanfil bıraktı. Bakan Pakdemirli, beraberindeki Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Karimov, Ekoloji Bakanı Muhtar Babayev ve Büyükelçi Erkan Özoral ile birlikte Bakü Şehitliği'ni ziyaret etti. Bakan Pakdemirli, burada şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktıktan sonra Şehitlik Anıtı'na çelenk koydu.

Pakdemirli, şehitlik defterine yazdığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

"103 yıl önce Azerbaycan'ın bağımsızlığı için şehitlik mertebesine ulaştınız. 20 Ocak ve Karabağ şehitlerimiz de bu şerbetten içtiler. Aziz şehitlerimiz; rahat uyuyun. Bugün bir millet iki devlet olarak güçlüyüz. Tarih şahidimizdir ki bu millet hangi bayrak altında olursa olsun başka bir milletin boyunduruğu altına girmemiştir, girmeyecektir. Barış, hürriyet ve istiklalimiz ebediyete kadar sürsün. Uğrunda canınızı feda ettiğiniz bu topraklarda huzur içinde yatınız. Kardeşliğimiz daim olsun. Türkiye ve Azerbaycan ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşasın."

Bakan Pakdemirli, programının sonunda Azerbaycan Gıda Tehlikesizliği Ajansını ziyaret etti.