T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“1. SU ŞURASI LANSMANI” KÜLLİYE’DE YAPILDI

Yayın Tarihi : 29.3.2021

SUYUN GÜCÜ MİLLETLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

5,2 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM; 363 TESİS HİZMETE AÇILDI

BAKAN PAKDEMİRLİ;

"1. SU ŞURASI İLE CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLKE İMZA ATIYORUZ"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan 363 tesis, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle hizmete alındı. Aynı program kapsamında 1. Su Şurası Lansmanı da yapıldı.

"DÜNYADAKİ SULAK ALANLARIN YÜZDE 50'Sİ YOK OLDU"

Programda konuşan Bakan Pakdemirli, Suyun bu yüzyılın en kıymetli ve en stratejik kaynaklarından birisi olduğuna vurgu yaparak, son yüzyılda suyumuzu hor kullandığımıza ve su kaynaklarının azaldığına dikkati çekti.

Bakan Pakdemirli: "Bugün insanoğlu; altın gibi metaller, petrol gibi karbon yakıtlar için mücadele ederken, yakın zamanda su ve gıdayla ilgili mücadelelere şahit olacağız. Çünkü Dünyadaki sulak alanların maalesef yüzde 50'si çoktan yok oldu. Dünya nüfusunun, onda birinden fazlası içme suyuna,  dörtte birinden fazlası temiz suya erişemiyor. Eğer önlem alınmazsa 2030 yılında dünyadaki mevcut temiz su,  ancak ihtiyacın yüzde 60'ını karşılayabilecek. 2050 yılında ise, dünya nüfusunun yarısının susuzluk riski yaşayacağı öngörülüyor. Tablo maalesef hiç iç açıcı değil" dedi.

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin etkilerinin de ciddi şekilde hissedildiğini belirten Bakan Pakdemirli; "Sanayi devriminden bu güne yaklaşık 200 yıldır, en sıcak dönemleri yaşıyoruz.  Geçen yıl, Dünya'da sıcaklık rekorlarının kırıldığı bir dönemi geride bıraktık. 2020 yılında yaşadığımız meteorolojik kuraklığın, önümüzdeki yıllarda, iklim değişikliğinin etkisiyle, daha güçlü şekilde karşımıza çıkacağı bir gerçektir. O nedenle, tedbirlerimizi şimdiden almalı, kaynaklarımızı heba etmeden, elimizdeki suyu en verimli şekilde kullanarak, gelecek nesillere aktarmalıyız" ifadelerini kullandı.

"SU STRESİ ALTINDA OLAN ÜLKELER GRUBUNDAYIZ"

Kişi başına yıllık 1.340 m3 su varlığı ile su stresi altında olan ülkeler grubunda olduğumuza dikkati çeken Bakan Pakdemirli, mevcut suyumuzun yüzde 77'sinin tarım sektöründe kullanıldığını belirtti ve şöyle devam etti; "Nüfusumuzun, 2050 yılında yüzde 26 artışla 105 milyona ulaşması bekleniyor. 2050 yılındaki bu nüfusu doyurmak için, gıda üretimini bugüne göre yüzde 60 artırmak, bu gıda artışı için de yüzde 15 daha fazla su kullanmak zorundayız. Kısacası, artık suyumuzu yanı başımızda değil, başköşemizde tutmamız gereken bir döneme girdik" dedi.

BİTKİSEL ÜRETİMDE CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRDIK

Bu önem çerçevesinde son 19 yılda, suya büyük yatırım yapıldığını ve Cumhuriyet tarihinde yapılandan, iki kat daha fazla barajı hizmete aldıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli; "İşte bu yatırımlar sayesinde; son dönemdeki meteorolojik kuraklığın, tarımsal kuraklığa dönüşmesini önledik. Ve toplam bitkisel üretimimizi son bir yılda; 9 milyon ton artışla, 126 Milyon tona yükselterek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Ayrıca, bugün Ülkemiz, güvenilir içme suyu hizmeti kullanan nüfus oranında yaklaşık yüzde 99 gibi, gelişmiş birçok ülkenin üzerinde bir seviyeye ulaşmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte su alanındaki çalışmalara hız verildiğini de belirten Bakan Pakdemirli, son 3 yılda 72'si baraj olmak üzere 973 tesisi hizmete aldıklarını da söyledi. Pakdemirli büyük yatırımlardan örnekler verdi; "Kars Barajı ve Sulaması, Konya Ovası 1.2.3. Kısım Sulamaları, Hatay-Reyhanlı Barajı, Gaziantep-Doğanpınar Barajı, Gaziantep-Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı gibi önemli ve büyük yatırımları tamamladık. Ayrıca, Atatürk Barajı'ndan sonra ülkemizin dolgu hacmi bakımından 2. büyük barajı olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nı bütün üniteleriyle birlikte tamamlayarak 2020 yılında hizmete aldık. Yine 275 metre ile ülkemizin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı'nı da inşallah bu yıl içinde bitireceğiz."

"2021 - SU VE SULAMA YATIRIMLARINDA HAMLE YILI"

2021 yılını 'Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı' olarak ilan ettiklerini hatırlatan Bakan Pakdemirli; Sulama yatırım bütçesinin 2,4 kat artırılarak 15,3 Milyar liraya çıkarıldığını söyledi. Pakdemirli; "Yeni sulama yatırımlarının tamamını modern ve kapalı sistemde projelendiriyoruz. Bu yıl ise; 51'i baraj olmak üzere toplam 382 tesisi hizmete almayı planlıyoruz" dedi.

"5,2 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM"

Bakan Pakdemirli sözü açılışı yapılan; 5,2 Milyar Liralık yatırımla hayat bulan 363 tesise getirdi, detayları paylaştı; "64 ilimizde, 5,2 Milyar Liralık yatırımla hayat bulan 363 tesisin açılışını yapacağız. Baraj ve göletlerden, içme suyu tesislerine, sulama yatırımları ve taşkın koruma tesislerinden toplulaştırma projelerine kadar hizmete aldığımız yüzlerce tesisin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLK…

Ve 1. Su Şurası…

Bakan Pakdemirli, sulama yatırımlarına hız verirken, suyun geleceğini de planladıklarını belirtti, Cumhuriyet tarihinde bir ilkin gerçekleştiğini söyledi; "Bugün, Cumhuriyet tarihinde ilk kez gerçekleşecek, 1. Su Şurasını zat-ı alinizin desteğiyle başlatacağız. 1. Su Şurası kapsamında, ilgili bakanlıklar, tüm belediyeler, üniversiteler, STK'lar ve tüm paydaşlarla birlikte suyumuzun geleceğini konuşacak, hedeflerimizi ortaya koyacak ve yol haritamızı belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli 1. Su Şurası'nın içeriği ve işleyiş takvimine ilişkin detayları da paylaştı; "Su güvenliğinden tarımsal sulamaya, su kaynaklarının geliştirilmesinden iklim değişikliğine, su hukukundan havza bazında su yönetimine kadar tüm konulara, 7 ay boyunca tüm paydaşlarla birlikte detaylı olarak çalışacağız. Bildiğiniz üzere, Zat-ı aliniz himayelerinde 15 yıl aradan sonra Üçüncü Tarım-Orman Şurası'nı 2019 yılında gerçekleştirdik ve vakit kaybetmeden Eylem planımızı hazırlayıp, uygulamaya geçtik. Şimdi de aynı şekilde, 1. Su Şurası'nı başarıyla tamamlayıp, Eylem planımızı hazırlayarak, suyumuzu korumak, verimli kullanmak ve gelecek nesillerimizi bir damla suya muhtaç etmemek adına, belirlediğimiz faaliyetleri tek tek hayata geçireceğiz."