T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIMSAL SU VERİMLİLİĞİNE REHBERLİK EDİYORUZ

Yayın Tarihi : 5.6.2021

Sulama Yönetimi ve Bitki Su Tüketimi Hesaplama Sistemi (TAGEM-SuET) Kullanıcı Görüşlerine Açıldı

Türkiye’ de Sulanan Bitkilerin Su Tüketim Rehberi” TAGEM, DSİ ve Üniversite iş birliği ile hazırlanmış ve 2017 yılında basılı ve web ortamında kullanıma sunulmuştur. Rehber tüm Türkiye’ yi kapsamaktadır. 256 meteoroloji istasyonundan alınan 1980 – 2010 yılları arasında günlük meteoroloji verileri ve tüm bölgelerde yetişen tüm bitkilerin sulama ve su tüketimi bakımından bitki özelliklerine dayanmaktadır. Rehber, daha geniş kullanıcı profiline ulaşması için sektörden gelen talep ve öneriler doğrultusunda, Sulama Yönetimi ve Bitki Su Tüketimi Hesaplama Sistemi (TAGEM-SuET) adıyla dijital ortama taşınmıştır. TAGEM-SuET programına  ulaşmak için buraya tıklayınız, kullanım klavuzuna ulaşmak için ise buraya tıklayınız.

     TAGEM-SuET rehberde bulunan tüm veri ve bilgileri bir veri tabanı yönetimi ile kullanıma sunmaktadır.

     TAGEM-SuET farklı bilimsel yöntemlere göre bitki su tüketimi, sulama suyu ihtiyacı ve kuraklık koşullarını da kapsayan sulama programları ve verim tahminleri gibi hesaplamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

     TAGEM-SUET gelecekte sulama sistemlerinin otomasyonunda da kullanılabilir bir mimaride tasarlanmıştır. Bu yönü ile yazılım meteoroloji istasyonlarından ve toprak nem sensörlerinden gelecek veriler ile haberleşerek, sulama işletmeciliğinde gerçek zamanlı planlama ve takip olanağı sunacaktır.

     TAGEM-SuET sistemi kişisel bilgisayarlarda çalışabileceği gibi Android ve İOS işletim sistemleri ile tablet ve cep telefonları ile de çalışabilecektir.