T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​ SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ VE TÜRK TARİHİ TANITIM MERKEZİ AÇILDI

Yayın Tarihi : 13.9.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakıyla, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla Polatlı'nın Duatepe'de "Sakarya Zaferi'nin 100. Yılı Kutlama Programı" düzenlendi.

Programda yaptığı konuşmada zaferin önemine değinen Bakan Pakdemirli "Sakarya Meydan Muharebesi, Haymana'nın son kale olduğu, Polatlı'nın zafer mührünü vurduğu, Türk devletinin gücünü tüm dünyaya kabul ettirdiği kutlu bir zaferdir. Bu tarihi günün 100. yılı kutlamalarında bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

Pakdemirli, "Milli Mücadele'mizin bu önemli dönüm noktasında, bayrağımız inmesin, ezanlarımız dinmesin diye kahramanca mücadele veren, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Allah onlardan binlerce kez razı olsun." diye konuştu.

Bakanlık olarak, tarihi olayların izlerini taşıyan alanları milli park ilan ettiklerini ve buralarda ihya çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

"Sakarya Meydan Muharebesi'nin cereyan ettiği bu topraklar, muazzam bir tarihi dokuya ev sahipliği yapan alanlarımızın başında gelmektedir. Polatlı ve Haymana ilçelerinde başlattığımız çalışmalar neticesinde, 2015 yılında Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı'mızı ilan ettik. 13 bin 850 hektarlık sahada kurulan milli parkımız, 14 bölümden oluşuyor ve 75 kilometrelik bir cepheyi kapsıyor. 2014 yılından itibaren, muharebenin geçtiği 283 bin metrekarelik alanı jeoradarlarla tarayarak, 153 şehitlik ve 4 bin kayıp şehide ulaştık. Günümüze intikal etmiş izleri, mevzileri, siperleri, şehitlikleri ve muharebede kullanılan binaları gün yüzüne çıkardık. Tarihi milli parkımıza, ilanından bugüne kadar 101 milyon liralık yatırım yaptık."

MİLLİ SAVUNMA SİSTEMLERİNİN MAKETLERİ 2071 VİZYON SALONU'NDA GÖRÜLEBİLECEK

Kartaltepe'de inşa edilen ve açılışı yapılan Sakarya Meydan Muharebesi ve Türk Tarihi Tanıtım Merkezi'nin niteliklerini aktaran Bakan Pakdemirli, 10 bin 700 metrekare kullanım alanına sahip ve 5 kattan oluşan merkezde Orta Asya Türk hükümdarlarının ve Osmanlı padişahlarının heykelleri, Sakarya Meydan Muharebesi'nin anlatıldığı projeksiyon alanı, Milli Mücadele dönemine ait tablolar ile 2071 Vizyon Salonu'nun yer aldığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, 2071 Vizyon Salonu'nda, SİHA, Milli Savaş Uçağı, Atak Helikopteri, Milli Uçak Gemisi, denizaltı, milli uydular ve yerli otomobil TOGG'a ait görseller ve maketlerin bulunduğunu, törenle ayrıca Milli Mücadele kahramanlarından 42. Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın Haymana'daki şehitliğinin açılışının da yapılmakta olduğunu vurguladı.

Vatanın kahramanlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Pakdemirli, "Atalarımızdan aldığımız ilhamla, ecdadımızdan aldığımız mirasa sahip çıkmayı azimle sürdüreceğiz" dedi.