T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ: “ÇANAKKALE ZAFERİ SARSILMAZ İNANCIN, DİN VE VATAN SEVGİSİNİN EMSALSİZ BİR ÖRNEĞİDİR”

Yayın Tarihi : 16.3.2022

Bakan Kirişci, "Çanakkale Zaferi, Yemen'den Edirne'ye, Kudüs'ten Elazığ'a bütün ecdadımızın ortak değerler etrafında kenetlenmesinin, sarsılmaz inancının, din ve vatan sevgisinin emsalsiz bir örneğidir. Bu savaş bitip de 'Çanakkale geçilmez' dediğimizde 250 binden fazla vatan evladı bu topraklar uğruna şehit düşmüştür" dedi.  

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Tarım ve Orman Bakanlığı binasında düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümü nedeniyle 'Hilalin Gölgesinde, Şühedanın İzinde' programına katıldı.

"250 BİNDEN FAZLA VATAN EVLADI BU TOPRAKLAR UĞRUNA ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR"

Şehitlere rahmet, minnet ve şükranlarını arz ederek konuşmasına başlayan Bakan Kirişci, "Çanakkale'nin milletimizin ortak inancının zaferi olduğunu da bir kez daha belirtmek isterim. Çanakkale Zaferi, Yemen'den Edirne'ye, Kudüs'ten Elazığ'a bütün ecdadımızın ortak değerler etrafında kenetlenmesinin, sarsılmaz inancının, din ve vatan sevgisinin emsalsiz bir örneğidir. Bu savaş bitip de 'Çanakkale geçilmez' dediğimizde 250 binden fazla vatan evladı bu topraklar uğruna şehit düşmüştür. 'Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır' sözünü milletçe bir kez daha bu vesileyle ispatlamışızdır. Vatanımızı işgal edilmekten kurtararak ve milletimize dünyada eşi benzeri bulunmayan bir zaferi kazandıran Çanakkale ruhunu çok iyi anlamak ve çok iyi anlatmak mecburiyetimiz var. Çanakkale ruhunu yaşatmak için yaşamaktan vazgeçmekle bunun ancak mümkün olduğunu ortaya koyan bir ruh olduğunu bilmemiz lazım" diye konuştu.

"ÇANAKKALE RUHU; KAĞNISINDAKİ MERMİYİ BEBEĞİNİN KUNDAĞIYLA ÖRTEREK ONA BİR ZARAR GELMESİN DÜŞÜNCESİNE SAHİP OLAN ANALARIN ZAFERE YÜRÜYÜŞÜDÜR"

 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin vatanı, milleti ve ülkesi için yaşama hakkından vazgeçenlerin ortaya koyduğu bir ruh, bir duruş olduğunu belirten Kirişci, "Çanakkale ruhu, vatanının tehlikede olduğunu öğrenen, bıyıkları bile terlememiş, kendisi de bir ormancı olan Seyit Onbaşı da dahil olmak üzere üniversiteli, liseli ve hiçbir eğitimi olmayan ama yüreğinde bu vatanın sevdası bulunan bütün gençlerimiz cephede yerlerini almış halidir. İşte bu ruh 'Çanakkale ruhudur'. Bu ruhu biz de burada bir kez daha ifade etmek durumundayız. Çanakkale ruhu birkaç dakika sonra öleceğini bildiği halde en ufak bir tereddüt göstermeden şehadete koşan kahramanların ruhudur. Bu ruh, 260 kilogramlık top mermisini tek başına kaldıran, yüzbinleri bir araya getirerek tek yürek, tek yumruk yapan inancın, azmin ve kardeşliğin bir sembolüdür. Eli nasırlı anaların, kağnısındaki mermiyi bebeğinin kundağıyla örterek ona bir zarar gelmesin düşüncesine sahip olan anaların zafere yürüyüşüdür" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'Yİ UÇURUMUN KENARINDAN HEP BİRLİKTE KURTARDIK"

15 Temmuz'da milletin Çanakkale Destanı'nın yeni bir versiyonunu ortaya koyduğunu ifade eden Kirişci, "Cumhurbaşkanımızın, o dönemki başbakanımızın öncülüğünde milletimizle, siyasi partilerimizle, sendikalarımızla, STK'larla hülasa bütün aziz milletimizle birlikte Türkiye'yi uçurumun kenarından hep birlikte kurtardık" ifadelerini kullandı.