T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: "SUYUN KIYMETİNİ İNSANIMIZLA ÖZDEŞLEŞTİREN BİR MİLLETİZ"

Yayın Tarihi : 22.3.2022

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Dünya Su Günü dolayısıyla düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.

Dünya Su Günü olarak kabul edilen 22 Mart'ı, yapımı tamamlanan 325 tesisin toplu açılış töreniyle, anlamına yakışır bir şekilde karşılamanın mutluluğunu paylaştığını belirten Oktay, yatırım bedeli 4 milyar 618 milyon lira olan bu 325 eserin ülkeye, şehirlere, çiftçilere hayırlı olmasını diledi.

"SUYUN KIYMETİNİ İNSANIMIZLA ÖZDEŞLEŞTİREN BİR MİLLETİZ"

"Bizler, 'Su gibi aziz ol' diyerek, suyumuzun değerini çok iyi bilen, suyun kıymetini insanımızla özdeşleştiren bir milletiz." diyen Oktay, suyun bolluğun, yaşamın adı, üretimin ve enerjinin ana kaynağı olduğunu söyledi.

Su olmadan, yeşilin, bereketin, hayatın olmayacağını dile getiren Oktay, bu yıl Dünya Su Günü programlarının, "yeraltı suyunu görünür kılmak" temasıyla yapılmasını da son derece anlamlı bulduğunu belirtti.

Bu yıl kar yağışının bol olmasıyla bir parça rahat nefes alınacağını ancak kuraklık tehdidinin genel olarak halen en önemli sorunlar arasında yer aldığının unutulmaması gerektiğini ifade eden Oktay, "Ülkemizin kuraklık dönemini, tarımsal sulamada ve içme suyunda çok büyük krizlerle karşılaşmadan geçirebilmesinin gerisinde, son 19-20 yılda yaptığımız yatırımlar vardır." değerlendirmesinde bulundu.

"SADECE BARAJLARDA CUMHURİYET TARİHİNDE YAPILANLARIN TAMAMINI İKİYE KATLADIK"

Oktay, su alanında 300 milyar liraya yakın bir yatırımla 9 bin 189 tesisi hizmete açtıklarını belirterek, sadece barajlarda, Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını ikiye katlayarak, toplamda 47 milyon metreküp su depolanan 654 yeni barajı ülkeye kazandırdıklarını bildirdi.

Oktay, hizmete açtıkları 605 yeni hidroelektrik santraliyle de elektrik üretim kapasitesine 109 milyar kilovatsaatlik ilave yaptıklarını, yeni inşa edilen 1561 sulama tesisiyle, 20 milyon dekar alanı sulamaya açarak, çiftçiye yılda 60 milyar lira ilave gelir artışı sağladıklarını anlattı.

Tarımsal sulamada elektriğin KDV'sini yüzde 18'den yüzde 8'e düşürme kararı alarak, çiftçilere yeni bir destek verdiklerini anımsatan Oktay, "Bununla kalmadık, tarımsal sulamada güneş enerjisinden elektrik üretimini teşvik için, sözleşme gücünün 2 katına kadar lisanssız üretim tesisi kurulabilmesi imkânını ve finansman kolaylığını getirdik." dedi.

Tüm şehirlerin içme suyu meselesini teker teker masaya yatırdıklarını aktaran Fuat Oktay, "Sadece bu kapsamda 286 adet içme suyu ve 24 adet atık su tesisini tamamlayıp hizmete açarak, 49 milyon vatandaşımıza yıllık 2,9 milyar metreküp içme ve kullanma suyu temin ettik. Şayet bu yatırımları yapmamış olsaydık, kurak geçen son yıllarda 44 ilimiz tamamen susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya gelecekti. Cumhurbaşkanı'mız liderliğinde vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde böyle bir felakete meydan vermedik." ifadelerini kullandı.

"AFRİKA'DA 2 MİLYONA YAKIN İNSANA YETECEK SUYU HİZMETE SUNDUK"

Fuat Oktay, yurt dışında da Afrika'da açtıkları 512 sondaj kuyusuyla 2 milyona yakın insana yetecek temiz içme ve kullanma suyunu hizmete sunduklarını, Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde de 42 sondaj kuyusu açarak 608 bin kişinin ihtiyacını karşıladıklarını belirtti.

Bugün tüm bu hizmetleri yeni açılışlarla taçlandırdıklarını dile getiren Oktay, şöyle devam etti:

"Ülkemizin çeşitli yerlerinde 60 adet yeraltı barajı ve depolamasını, 4 adet içme suyu projesini, 37 adet baraj ve göleti, 62 sulama tesisini, 1 adet atık su tesisini, 6 adet toplulaştırma projesini, 155 adet taşkın koruma tesisini, bugün inşallah buradan resmen hizmete alıyor olacağız. Bu 325 yatırım, 80 milyon metreküpe yakın su depolayarak, şehirlerimize yıllık 83 milyon metreküp içme suyu sağlayarak, yaklaşık 190 bin hektar araziyi sulayarak, 764 bin dekar araziyi toplulaştırarak, ekonomimize yılda 300 milyon liraya yakın fazladan katkı sağlayacaktır."

"ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİMİMİZİ ARTIRMAK"

Türkiye'nin aynı zamanda, un ve makarna başta olmak üzere pek çok üründe, dünyanın önde gelen gıda ihracatçılarından biri olduğunu belirten Oktay, "Yani, dışarıdan aldığımız buğdayı, yağı, şekeri ve benzeri ürünleri ülkemizdeki fabrikalarda işleyerek, dünyanın dört bir yanına satıyoruz. Bölgemizde yaşanan krizin yol açtığı belirsizlik, ister istemez bizi de yeni kaynaklar aramaya, yeni tedbirler geliştirmeye itiyor. Bu konuda önceliğimiz elbette kendi üretimimizi artırmaktır." şeklinde konuştu.

Üretim artışının yolunun tarımsal sulamayı yaygınlaştırmadan geçtiğini ifade eden Oktay, "Ülkemizin aldığı yıllık yağış miktarının, iklim değişikliği sebebiyle zaman içinde azalacağının öngörülüyor olması, elbette işimizi zorlaştırıyor. Üstelik ülkemizdeki akarsuların üçte biri sınır aşan nehirlerden, yani başkalarıyla paylaşmamız gereken kaynaklardan oluşuyor. Bunun için su yönetimi hayati öneme sahiptir. Bilhassa su kaynaklarımızın korunması çalışmaları artık tercih olmaktan çıkıp mecburiyet haline gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN 5064 PERSONEL ALIMI MÜJDESİ

Fuat Oktay, geçen yıl yaşanan büyük orman yangınları ve sel felaketlerinden çıkardıkları dersler ışığında, kurumların insan ve araç altyapılarını güçlendirdiklerini de bildirdi.

Bugün bu çerçevede atacakları yeni bir adımın müjdesini veren Oktay, "Tarım ve Orman Bakanlığımızın taşra teşkilatlarında, Orman Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü emrinde görev yapmak üzere toplam 5 bin 64 personel alımı yapılacaktır. Mühendis, veteriner hekim, pilot, orman muhafaza memuru, laborant, biyolog, sağlık teknikeri, güvenlik görevlisi gibi kadrolarda istihdam edilmek üzere alınacak bu personellerimizin bakanlığımıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuşmasının sonunda 4 milyar 618 milyon liralık yatırımla tamamlanan 325 tesisin ülkeye ve üreticilere hayırlı olmasını diledi.