T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ, VETERİNER HEKİMLER BİRLİĞİ KUTLAMA PROGRAMI'NA KATILDI

Yayın Tarihi : 13.5.2022

Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci, Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) tarafından düzenlenen ve Orman Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğini yaptığı Dünya Veteriner Hekimleri Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Etkinliğe, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, TURCOVAC aşısının kâşifi Veteriner Hekim Viroloğu Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ile çok sayıda sektör temsilcisi ve genç veteriner hekim adayı da katıldı.

Bakan Kirişci burada yaptığı konuşmada, veteriner hekimliğin ne denli önemli olduğunun Kovid-19 salgını sürecinde yaptıkları çalışmalarla açıkça görüldüğünü söyledi.

Veteriner hekimlerin sadece hayvan sağlığına değil, gıda, çevre ve halk sağlığı gibi birçok alana da büyük katkıları olduğunu dile getiren Kirişci, "Sokak hayvanları, ülkemizde her zaman gündemde tutulması gereken bir konu. Veteriner hekimlerin bu konuya yönelik çözümler için daha fazla mesai harcaması gerekiyor. Her gün başıboş hayvanların saldırılarına muhatap olmuş evlatlarımız var. Sosyal ve mesleki sorumluluk adına bazı çalışmaları yürütmemiz geriyor." ifadelerini kullandı.

Ülke genelinde 31 veteriner fakültesi bulunduğunu ve bu sayının düşük olduğunu ifade eden Kirişçi, "Veterinerlik fakülteleri ziraat bölümleriyle aynı kaderi paylaşıyor. Maalesef ihtiyaçlar dikkate alınarak bir planlama yapılmıyor. Geçmişte ziraat fakültelerinde bırakın birinci öğretimi, ikinci öğretimler bile büyük rağbet görüyordu ancak söz konusu fakültelerimiz şu an öğrenci bulmakta güçlük çekiyor." diye konuştu.

 "KISIRLAŞTIRMA KONUSUNDA ÇÖZÜM ÖNERİNİZ VARSA BUNA İLİŞKİN GEREKLİ AKSİYONLARI ALMAK DURUMUNDAYIZ"

Kirişci, bakanlık olarak kısırlaştırma konusunda sorumluluklarını yerine getireceklerini ve kısırlaştırma konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hassasiyeti olduğunu dile getirerek, "Daha dün il başkanları toplantımız vardı. Bu konu orada da gündeme geldi. Ben de bunu burada bir kez daha dile getirmeyi görev edindim ve sizlerle bir kez daha paylaşıyorum. Birlikte bu konuda ortak yürütülebilecek ne kadar çalışma varsa bunun çözümüne ilişkin ne kadar kayda değer yaklaşımımız, çözüm önerimiz varsa bunların hepsini biz baş tacı yapıp buna ilişkin gerekli aksiyonları almak durumundayız" diye konuştu.

"VETERİNER HEKİMLERİMİZİN ÖZGÜL AĞIRLIĞI VAR"

Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

"Veteriner hekimlik gibi kutsal bir mesleği yapan başta rahmetli Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bu alanda hizmet etmiş bütün meslek büyüklerine, ebediyete irtihal etmiş olanlara rahmet dileyerek hayatta olanlara da şükranlarımızı sunmak istiyorum. Allah hepsinden razı olsun. Bakanlığımızda kadro yönünden ziraat mühendisleri birinci sırada. İkinci sırada veteriner hekimlerimiz var ama veteriner hekimlerimizin özgül ağırlığı var. Onu söyleyeyim."

Kirişci, öğrencilerin fark yaratacak şekilde kendilerini yetiştirmesinin mesleki açıdan belirleyici unsur olduğuna, veteriner hekimlikte de ihtisaslaşmanın önemine dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Bakan Kirişci, TURKOVAC'ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve hayatını kaybeden Lale'nin yakınlarına plaket takdim etti.