T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

12 MAYIS DÜNYA BİTKİ SAĞLIĞI GÜNÜ

Yayın Tarihi : 13.5.2022

Birleşmiş Milletler, bitki sağlığını korumanın açlığı sona erdirmeye, yoksulluğu azaltmaya, biyolojik çeşitliliği ve çevreyi korumaya ve ekonomik kalkınmayı artırmaya nasıl yardımcı olabileceği konusunda küresel farkındalığı artırmak için 12 Mayıs'ı Dünya Bitki Sağlığı Günü olarak belirlemiştir. Gün, 2020 Dünya Bitki Sağlığı Yılı'nın önemli bir mirasıdır.

Bu kapsamda Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Dr. Durali Koçak'ın ev sahipliğinde tertip edilen programa, FAO Orta Asya ve Türkiye Ofisi Temsilcileri, Bakanlık Birim amirleri, teknik ve idari personeli ile bitki sağlığı kapsamında faaliyet gösteren kurumların temsilcilerinin katılımı ile 1. Dünya Bitki Sağlığı Günü programı düzenlendi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılı Dünya Bitki Sağlığı Günü kutlamalarında; Bitki hastalık ve zararlıları nedeniyle tarımı yapılan kültür bitkilerinde yaşanan önemli kalite ve verim kayıplarına dikkat çekilerek konu hakkında farkındalığın oluşması ve kayıpların önüne geçilmesinin hedeflendiği vurgulandı. Bu kayıpların en aza indirilmesi ve elde edilecek tarımsal ürünlerde arz istikrarının sağlanması, sürdürülebilir gıda güvenliğinin tesisi için alınması gereken tedbirler ve uygulanacak eylemlere dikkat çekildi. Gıda güvenliğinin tesisi, bitki sağlığı alanında planlı eğitimlerle biyoçeşitliliğin korunması, pestisit kullanımının kontrollü olarak azaltılması ile sürdürülebilir tarım modellerinin hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Program sonunda Ülkemiz tarımına 40 yıldan fazla bir süre hizmet etmiş ve emekli olmuş olan eski Ülkesel Süne ile Mücadele Koordinatörü Dr. Mümtaz Özkan'a plaket takdim edildi.

12 Mayıs Dünya Bitki Sağlığı Günü'nün anlam ve önemine binaen fuaye alanında, biyolojik ve biyoteknik mücadele ürünleri, izleme ve erken uyarı sistemleri, drone uygulamaları ile ilgili tanıtımlar yapıldı. Ayrıca Araştırma Enstitüleri, Gıda Laboratuvarları ve İl Müdürlükleri de yapmış oldukları bitki sağlığı çalışmaları ile ilgili sergi açtı. Bu kapsamda Genel Müdürlük de geçmişten günümüze bitki sağlığı uygulamalarını konu alan eğitim ve yayın materyallerini sergiledi.