T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ORGANİK SÜT ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 3.6.2022
Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Geleceğimiz Çocuklar İçin Organik Tarım" projesi kapsamında Kocaeli ili İzmit ilçesinde organik süt işletmesinde Dünya Süt Günü etkinliği düzenlenmiştir.

Çevre ve doğal dengenin korunması, hayvan refahının sağlanması için organik tarımın önemi ile çocuklar ve yetişkinler için vazgeçilmez bir temel besin maddesi olan sütün çocuklar ve yetişkinlerin beslenmesindeki öneminin vurgulandığı etkinliğe İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Dr. Başak EGESEL, Kocaeli İl Müdür Yardımcısı Ali KOÇ, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Temsilcisi, Ziraat Odası Başkanları, Tarım ve Orman Şube/İlçe Müdürleri, Yetiştirici ve Üretici Birlik Başkanları, Kocaeli Kent Konseyi ve üreticiler katılım sağlamıştır.

Proje kapsamında, Kocaeli'nin tüm ilçelerinden seçilen ilkokul öğrencilerine organik tarımın önemi ve nasıl uygulandığı, çevre bilinci, Ata tohumlarının önemi, organik süt ve bal üretimi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca öğrenciler farklı tarım işletmelerinde uygulamalı eğitimlere katılarak organik tarım hakkında bilgilendirilmişlerdir.