T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANI SAYIN VAHİT KİRİŞCİ'NİN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Yayın Tarihi : 8.7.2022

"Aziz milletimiz ile bu yıl da Kurban Bayramı'na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bayramlar, toplumsal barışı güçlendiren, milletçe birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, sevinç ve mutlulukları paylaştığımız çok özel günlerdir.

Bu mübarek Kurban Bayramı'nın da anlamına uygun bir hoşgörü ve barış ortamı içerisinde geçirilmesi en büyük temennimdir.

Bayramlarımızı, getirdiği manevi güzellikleri yaşayarak dargınlıkların unutulması ve köklü dostlukların kurulması yönünden fırsat olarak değerlendirmeliyiz.

Mübarek Kurban Bayramı'nı kıymetli vatandaşlarımızın sorunsuz geçirmeleri için Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tüm tedbirlerimizi aldık.

Gerek büyükbaş gerekse küçükbaş kurbanlık hayvan sayımız yeterlidir, herhangi bir sıkıntı yoktur.

Ülkemizde son yıllarda Bakanlığımız tarafından verilen destekler ve yürütülen projelerle hayvan varlığımızda ciddi artışlar yaşanmıştır.

Hayvansal ürün ihtiyacımızın milli kaynaklardan karşılanması önceliklerimizden biridir. Bu anlamda yakalanan bu başarının devam ettirilebilmesi ve hayvan varlığının artırılarak ülkemizin et ve süt ihtiyacını karşılayacak düzeye ulaştırılması en büyük hedeflerimizden biridir. Bu minvalde, sürdürülebilir hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla gebe veya damızlık değeri bulunan dişi hayvan popülasyonunun korunması da büyük önem taşımaktadır.

Savaşların, krizlerin ve küresel salgınların yaşandığı dönemlerde bile Türkiye, üreticisinin de fedakarlığıyla tarımda kendine yeten bir ülke olduğunu ispatlamıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde her alanda olduğu gibi tarım, gıda, orman ve su alanlarında da ülkemizi daha ileri düzeylere taşımak için çalışıyoruz.

Köklü tarihi, kültürü, birikimi, genç nüfusu ve potansiyeliyle Türkiye, her geçen gün daha güçlü bir ülke haline gelmektedir.

Bütün gayretimiz güzel ülkemiz ve aziz milletimiz içindir.

Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun aşamayacağımız engel yoktur. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

Türkiye'nin parlak geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin, Türk dünyasının ve İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum.

Vatandaşlarımızın, kurbanlıkları korkutmadan, ürkütmeden, onlara eziyet etmeden, en az acı verecek şekilde, usulüne uygun olarak dini vecibelerini yerine getireceklerinden şüphe duymuyorum.

Mübarek Kurban Bayramının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini Cenabıhak'tan niyaz ediyorum."