T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ, MOLDOVA EKONOMİ BAKANI SERGİU GAİBU İLE GÖRÜŞTÜ

Yayın Tarihi : 27.7.2022

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Moldova Ekonomi Bakanı ve Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı Sergiu Gaibu ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ile görüştü.

Bakanlık toplantı salonunda gerçekleşen görüşmede konuşan Kirişci, Moldova ile Türkiye arasında her düzeyde yakın temas ve iş birliği olduğunun altını çizdi. Kirişçi, iki ülke arasında ilişkilerin her alanda daha da geliştirebilmesi için ortak bir siyasi iradenin mevcut bulunduğunu söyledi.

Üst düzey ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini inandığına işaret eden Kirişci, "Moldova ile tarım alanındaki iş birliğinin derinleştirilmesine yönelik somut eylemler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca bu gibi üst düzey ziyaretlerin ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inancım tamdır. Ticaret hacmimiz 410 milyon dolardan 833 milyon dolara yükselmiştir. Ticaret hacmimizi 1 milyar dolar seviyesine ulaştırmak için imkan ve potansiyelimiz mevcut. Ülkelerimiz arasında 2021 yılında 833 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacminin yaklaşık yüzde 41,6'sını tarımsal ürünlerin ticareti oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, iki ülke arasında ormancılık ve tarımsal Ar-Ge alanlarında iş birliklerinin artırılmasına yönelik çalışmaların artacağını vurguladı.

Gaibu da bütün dünyanın krizle mücadele ettiği bir dönemde iki ülke arasında iş imkanlarının gelişmesinin çok önemli olduğunu belirterek, "Bugün temelini artığımız diyaloglar iki ülke arasındaki ticaretin daha da artacağının bir işaretidir. Ülkelerimiz arasında ticaret kotaların artırılması her iki ülke için daha iyi olacaktır. Türkiye'nin tarım alanında uzman olduğunu biliyoruz. Her alanda iş birliği yapmaya açığız." değerlendirmesinde bulundu.