T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ, SAKARYA ZAFERİ’NİN 101. YILI KUTLAMA PROGRAMINA KATILDI

Yayın Tarihi : 13.9.2022

BAKAN KİRİŞCİ,  "İSTİKLAL HARBİ'MİZİN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİ OLAN SAKARYA ZAFERİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE UZANAN YOLDA MİLLETİMİZE MORAL VE GÜÇ VERMİŞTİR"

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, İstiklal Harbi'nin önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi'nin, Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda Türk milletine moral ve güç verdiğini belirterek, "Uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olmuştur." dedi.

Kirişci, Sakarya Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Polatlı-Duatepe'de düzenlenen kutlama programında konuştu.

Sakarya Meydan Muharebesi ile dipdiri bir Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin doğduğunu dile getiren Kirişci, "Temmuz ayında Sakarya'nın doğusuna çekilmek zorunda kalan ordumuz, milletimizin büyük desteği ile kısa sürede yeniden toparlanmıştır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal'in de komutayı ele almasıyla 1 ay içerisinde düşman yeniden Sakarya'nın batısına atılmıştır. Milli Mücadele'nin en kritik safhasında kazanılan bu zaferle Meclisimizin bulunduğu Ankara'mızı tehdit eden düşman saldırısının önüne geçilmiştir." ifadesini kullandı.

Kirişci, Sakarya Meydan Muharebesi'nin, pek çok yönüyle ve çok önemli sonuçlarıyla tarihte yeni bir dönemin müjdecisi olduğuna işaret ederek, söz konusu muharebeyle sonuna kadar stratejik savunma yapılırken kazanılan zafer sonrası stratejik taarruza geçildiğini ve 1922'de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi'ne giden yolun açıldığını anlattı.

Bakan Kirişci, "Çaldağı'nda, Beştepe'de, Karlıtepe'de, Duatepe'de, Mangal Dağı'nda 'Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak' diye başlayan İstiklal Marşı'mıza ilham veren kahramanlarımız, Polatlı-Haymana hattında verdikleri büyük mücadele ile isimlerini, tarihe cesaretleri ve kanlarıyla kazımışlardır." diye konuştu.

KARDEŞLİK VURGUSU

Milli Mücadele'nin adeta son kalesi olan Polatlı-Haymana hattında kazanılan zaferin hikayesinin nesilden nesle aktarılarak İstiklal Harbi'nin hangi şartlarda ve ne büyük fedakarlıklarla kazanıldığının unutturulmaması gerektiğini belirten Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu vatan toprağında, o kahramanlar sayesinde özgürce yaşadığımızı, ülkemizin her karışının kanla kazanıldığını her fırsatta hatırlamalıyız. İstiklal Harbi'mizin önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda milletimize moral ve güç vermiştir. Uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olmuştur. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, altında yatan binlerce şehidimizin bizlere emanetidir. Yüce milletimiz en çetin zorlukları, birlik, beraberlik ve kardeşlikle aşmıştır. En güzel zaferleri kardeşlik ruhuyla kazanmıştır. Bin yılı aşkın süredir devam eden kardeşliğimizi zedeleme noktasında hiç kimseye fırsat vermeyiz. Henüz hayatlarının baharında, vatan savunmasına koşan bir Diyarbakırlı ile İzmirliyi, Adanalı ile Edirneliyi buluşturan, yan yana şahadete kavuşturan bizim kardeşlik ruhumuzdur, vatan sevdasıdır."

Kirişci, şehitlerin toprak altındaki naaşlarının, "Biz omuz omuza mücadele ettik. Birlikte şehit düştük." mesajı verdiğine işaret ederek,  "Bu mirası, dünya durdukça bu topraklarda yaşatacağız. Biz, bu topraklarda 1000 yılı aşkın süredir kardeşlik hukukuyla yaşamış, sadece bu coğrafya için değil tüm dünya için barış ve kardeşliğin sembolü olmuş bir milletiz. Kendi topraklarımızda ve dünya coğrafyasında insanların huzurlu yaşamasını istiyoruz. Ancak bugün üzerinde bulunduğumuz bu toprakları, Anadolu insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla geçmişte nasıl canımız pahasına koruduysak, bunu bir kez daha yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim." değerlendirmesinde bulundu.