T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​BAKAN KİRİŞCİ'DEN "ZİRAİ EĞİTİME BAŞLANMASININ 177. YIL DÖNÜMÜ VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜ" KUTLAMA MESAJI

Yayın Tarihi : 10.1.2023

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci Türkiye'de "Zirai Eğitime Başlanmasının 177. Yıl Dönümü ve Ziraat Mühendisleri Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Kirişci'nin yayımladığı mesaj şöyle:

"Dünya nüfusunun artışı, iklim değişikliği, pandemi gibi küresel sorunlar ve son dönemde yaşanan bölgesel çatışmalar, tarımın insanlık için vazgeçilmez olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türkiye, dünyanın önde gelen tarım ülkelerinden olduğunu, bunu hem eli öpülesi çiftçilerimize hem de Türk tarımının geliştirilmesi için akıl teri döken ziraat mühendislerimiz başta olmak üzere bilim insanlarımıza, tarım eğitimi veren liselerimize ve yükseköğretim kurumlarımıza borçluyuz. Türkiye'de tarım eğitiminin, güçlü bir geleneğe ve tecrübeye sahip olduğunu bir akademisyen olarak da gururla ifade etmek isterim.

Türkiye Yüzyılının parlayan yıldızı, üreticilerimizin yanı sıra birikimi ve altyapısıyla güçlü eğitim kurumlarımız sayesinde Türk tarımı olacaktır. Tüm meslektaşlarımın ve tarıma gönül veren herkesin Ziraat Mühendisleri Günü'nü ve ülkemizde zirai eğitimin başlamasının 177. yıl dönümünü kutluyorum. Bu vesileyle Ziraat Mektebinden bugüne zirai eğitimde emeği geçen akademisyenlerimize, öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum, ebediyete irtihal edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak değerli meslektaşlarıma ve tarım alanında eğitim gören öğrencilerimize de selam ve sevgilerimi iletiyorum."