T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ KAMBOÇYA'DA

Yayın Tarihi : 11.1.2023

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci,  11-12 Ocak tarihlerinde düzenlenen Türkiye-Kamboçya Üçüncü Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Kamboçya'da, ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Kirişci, temasları kapsamında, Kamboçya Başbakanı Hun Sen tarafından kabul edildi.

Kamboçya Krallığı Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Dith Tina ile de bir araya gelen Kirişci, iki ülke arasındaki iş birliği imkanlarının geliştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Kirişci, eşbaşkanlığını üstlendiği, başkenti Punom Pen'de düzenlenen Türkiye-Kamboçya 3. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında da konuşma yapacak.

KEK Toplantısı kapsamında, Türk ve Kamboçya heyet yetkililerince ikili ticaretin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, karşılıklı yatırımlar, sanayi, bilim, teknoloji ve inovasyon, posta hizmetleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, helal sektörleri, standardizasyon, meteroloji, müteahhitlik, ulaştırma, sağlık, eğitim ve turizm alanlarında iş birliği imkanlarının ele alınması bekleniyor. Toplantıda ayrıca, iki ülkedeki mevcut KOBİ'ler arasında iş birliğinin geliştirilmesi,  tarım-ormancılık ve su alanlarında potansiyel iş birliklerinin ele alınması bekleniyor.