T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ, KAMBOÇYA-TÜRKİYE YUVARLAK MASA TOPLANTISI’NA KATILDI

Yayın Tarihi : 12.01.2023

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kamboçya'nın Türk iş insanları için önemli fırsatlar sunabilecek bir ülke olduğunu belirterek, "İş insanlarımızın Kamboçya'da özellikle tarım, tarım sanayi, gıda işleme, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv sanayi, makine ve elektrik ekipmanları, yenilenebilir enerji, sanayi ürünleri üretimi alanlarında yatırım yapabileceklerini değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, Kamboçya'daki temasları kapsamında, iş insanlarının katılımıyla düzenlenen Türkiye-Kamboçya Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı.

Konuşmasında, Kamboçya Ticaret Bakanı Pan-Sorasak ile Türkiye-Kamboçya 3. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Protokolü'nü imzaladıklarını anımsatan Kirişci,  bu protokolde iki ülke iş insanlarının faydasına olacak birçok farklı hususu ele aldıklarına işaret etti.

Bu toplantıda, Türkiye'den gelen iş insanları ile Kamboçyalı firmaları tanıştırmayı ve bu yolla gelecek iş birliklerinin önünü açmayı hedeflediklerinin altını çizen Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kamboçya'yı, pandemi dönemi hariç son 15 yılda ortalama yüzde 7 büyümeyi başarmış ve önemli miktarda yabancı yatırımı çekebilmiş önemli bölgesel bir partner olarak görüyoruz. Ayrıca, dünyanın en geniş serbest ticaret alanı olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Anlaşması'na dahil olması ve Kamboçya menşeli ürünlerin AB ile ABD gibi gelişmiş ülke pazarlarına tercihli giriş imkanlarına sahip olması da Türk firmalarına önemli yatırım fırsatları sunabilecektir. İş insanlarımız arasında bu ve benzeri temaslar arttıkça ekonomik ve ticari ilişkilerimiz önemli ölçüde gelişecektir."

Kamboçya ile ikili ticarete ilişkin güncel rakamları da paylaşan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkili ticaret hacmimiz 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 67,7 oranında artmış durumdadır. Bu durumu ülkelerimiz için sevindirici bir gelişme olarak görmemize rağmen, ülkelerimiz arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmadığını düşündüğümü belirtmek isterim. Bu kapsamda, mümkün olan en kısa zamanda ikili ticaret hacmimizi dengeli bir şekilde 1 milyar dolara yükseltmek ve karşılıklı yatırımlarımızı ise anlamlı bir seviyeye çıkarmak üzere daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyorum."

Kirişci, Kamboçya'nın yeni yatırım yasasının sağladığı imkanların, Türk iş insanlarının da burada yatırım yapmaları için güçlü bir motivasyon olacağını dile getirerek, "İş insanlarımızın Kamboçya'da özellikle tarım, tarım sanayi, gıda işleme, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv sanayi, makine ve elektrik ekipmanları, yenilenebilir enerji, sanayi ürünleri üretimi alanlarında yatırım yapabileceklerini değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.  

Bu konuda iş insanlarına büyük görev düştüğünü bildiren Kirişci, kendilerinin de buna her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bakan Kirişci, daha sonra temasları kapsamında Kamboçya'da Müslümanlardan Sorumlu Kıdemli Bakan Othsman Hassan ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.