T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN KİRİŞCİ, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI MOVSUMOV İLE GÖRÜŞTÜ

Yayın Tarihi : 2.03.2023

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. KİRİŞCİ, DEPREM FELAKETİNDEKİ YARDIMLARI DOLAYISIYLA MOVSUMOV'A TEŞEKKÜR ETTİ

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Ekonomik Konular ve Yenilikçi Kalkınma Politikası Başkanı Shahmar Movsumov'a 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Azerbaycan'ın gönderdiği yardım ve gösterdiği destek için teşekkür etti.

Kirişci, Movsumov ve beraberindeki heyet ile Tarım ve Orman Bakanlığında görüştü. Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Karimov'un da yer aldığı görüşmede konuşan Kirişci, Azerbaycan'ın üzücü deprem felaketinin ilk anlarından itibaren Türkiye'nin yanında olduğunu belirtti.

Azerbaycan'ın, her zaman olduğu gibi, Türkiye'yi ilk arayan ve en çok destek gönderen ülke olduğunu vurgulayan Kirişci,  "Ortak geçmişimizin bizlere bıraktığı en önemli miras Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğidir. Anlamlı bir geçmişe sahip iki ülke olarak Türkiye ve Azerbaycan arasındaki benzersiz ilişkiler dünyanın örnek alabileceği niteliktedir. Ekonomiden eğitime, enerjiden sosyal ve kültüre kadar tüm alanlarda Türkiye ile Azerbaycan arasında çok güçlü ve köklü ilişkiler bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

Bakan Kirişci,  kardeş Azerbaycan'dan gönderilen yardımlar ve arama-kurtarma çalışmalarına katılan personel için teşekkür ederek, bu dayanışmanın Türkiye için güç ve teselli kaynağı olduğunu dile getirdi.

"Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin değerini bir kez daha hissettik. Bu felaket, Türkiye ile Azerbaycan'ın "tek millet iki devlet" olmasının ne demek olduğunu yeniden gösterdi" diyen Kirişci, şöyle konuştu:

"Bizim kederimizi, kederiniz bildiniz, biz de sevincinizi sevincimiz bildik: Türkiye, kardeş kömeğini (yardımını) hiçbir zaman unutmayacak. Azerbaycan'ın tüm imkânlarıyla bu zor günümüzde yanımızda olması ilişkilerimizin her alanda en üst seviyede olduğunun başka bir kanıtıdır.

Bugün gelinen noktada, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri "stratejik ortaklık" düzeyine ulaşmıştır. Türkiye ve Azerbaycan, tam bağımsız ve egemen, hızla kalkınan,  her geçen gün büyüyen ve zenginleşen iki kardeş ülkedir."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Movsumov da felaket nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileterek, Türkiye'nin yaralarını sarması için ellerinden gelen desteği vereceklerini dile getirdi.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasında tarım ve orman alanındaki işbirliklerinin güçlendirilmesinin önemi vurgulanarak toprak ve su yönetimiyle ilgili tecrübe paylaşımı konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.