T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI, ÖZBEKİSTAN’DA GIDA GÜVENLİĞİ KONFERANSINDAKİ TEMASLARINI TAMAMLADI

Yayın Tarihi : 8.09.2023

Uluslararası  Gıda Güvenliği Konferansı için Özbekistan'da bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, FAO Genel Direktörü Qu Dongyu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Yumaklı söz konusu görüşmede Türkiye olarak, FAO'nun temel görevi olan küresel açlık ve yoksulluğun ortadan kaldırılması hedefine ulaşması için katkı ve desteklerini sürdüreceklerini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı FAO Genel Direktörü Qu Dongyu ile görüşmesinin ardından konferansa katılan bazı bakanlar ile de ikili görüşmelerde bulundu.

Yumaklı, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Abdullah Al-Subaie, Tacikistan Tarım Bakanı Qurbon Hakimzoda, Kırgızistan Tarım Bakanı Sn. Asarbek Djanybekov'un yanı sıra Özbekistan Çevre Bakanı Sn. Aziz Abduhakimov ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Ayrıca konferansla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Bakan İbrahim Yumaklı,  gıda güvenliğinin önemine dikkati çekerek, konferansta bununla ilgili Türkiye'nin yaptıklarını yeniden anlatma imkânı bulduğunu belirtti.

Yumaklı, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın girişimleriyle bütün dünyanın takdirine şayan tahıl koridoru başta olmak üzere Türkiye'nin dünya gıda güvenliğine katkısını anlattık. Ayrıca ülkelerin bundan sonraki dönemde tarımsal üretimlerinin ne kadar önemli olduğunu ve hangi unsurlara bağlı olduğunu da burada yeniden dile getirme fırsatı bulduk." dedi.

Türk Devletleri Teşkilatına Üye Olan Ülkelerle İş Birliği Yapılacak

TDT'ye üye ülkelere tecrübelerini aktarmaya hazır olduklarını belirten Yumaklı, bazı çevresel ve iklimsel faktörlere ilişkin neler yapılabileceği konusunda da yine hep birlikte olacaklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Bu konuda Özbekistanlı mevkidaşlarımızla ikili görüşmeler yaptık. Konu başlıklarını gerek Türkiye'de gerekse burada Türk devletleri olarak tekrar bir araya gelerek konuşacağız. Burada amaç, bu sinerjiden iyi bir ivme yakalamak. Türk Devletleri Teşkilatına üye olan ülkelerle hem tarım hem orman hem su konusunda birbirimize destek olmak, ilişkilerimizin daha üst düzey sonuçlara ulaşması için iş birliğine gitmek arzumuzdur."

İbrahim Yumaklı, tarım sigortası konusunda Azerbaycan ile olduğu gibi Özbekistan ile de bir model üzerinde durduklarına dikkati çekerek, Özbekistan'da da yine bu modelin kurulmasıyla ilgili bir süredir çalıştıklarını ifade etti. Daha sonra üye ülkelerin ortak tarım sigortaları havuzu oluşturacağını kaydeden Yumaklı, bu birlikteliğin bütün ülkelere katkısının olacağını dile getirdi. Yumaklı, ayrıca Türkiye'nin Özbekistan ile özel bir ilişkisinin bulunduğunu belirterek, bu zamana kadar çok hızlı ivme yakalamış olan ilişkilerin tarım, ormancılık ve su konseptinde gelişmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından Özbekistan'da düzenlenen Etnospor Zirvesi'ne katılım sağladı.