T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BİYOLOJİK VE BİYOTEKNİK MÜCADELE DESTEKLEMESİ %100 ARTIRILDI

Yayın Tarihi : 12.10.2023

Bitkisel üretimde zararlı organizmalar ile mücadelede zirai ilaç kullanımının azaltılması, kalıntının önlenmesi ve ekosistemin korunması amacıyla biyolojik ve biyoteknik mücadeleye öncelik veren Tarım ve Orman Bakanlığı bu alanda üreticilere yaptığı desteği de artırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Desteklemelerine Dair Uygulama Tebliği 12.10.2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan tebliğe göre örtüaltında paket olarak biyolojik ve biyoteknik mücadele uygulayan üreticilere verilen destek 2023 yılında %100 artırılarak  dekar başına  1.700 TL'ye çıkarıldı. Açık alanda paket olarak biyolojik ve biyoteknik mücadele uygulayan üreticilere verilen destek ise yine %100 artırılarak dekar başına 580 TL'ye yükseltildi.

2010 yılında tarımsal desteklemeler kapsamına alınan biyolojik ve biyoteknik mücadele desteğinin uygulama alanında 15 kat artış gerçekleşti. Desteklemenin başlangıcından beri ise üreticilere toplamda 184 milyon TL ödeme yapıldı.

Yayınlanan tebliğ çerçevesinde biyolojik ve biyoteknik mücadele desteğinde yapılan %100'lük artış ile artık üreticiler birçok üründe mücadele maliyetinin yaklaşık yarısını karşılamış olacak.