T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN YUMAKLI: "2024'TE 527 SU VE SULAMA TESİSİNİ HİZMETE SUNMAYI HEDEFLİYORUZ"

Yayın Tarihi : 26.01.2024

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Devlet Su İşleri (DSİ) Üst Yönetim Değerlendirme ve Eğitim Semineri'ne katıldı Bakan Yumaklı burada yaptığı konuşmada su israfının önüne geçilmesinin hayati önemde olduğunu belirterek, "2024 yılında 527 su ve sulama tesisini daha aziz milletimizin hizmetine sunma hedefimizi ortaya koyduk. Bu hedefi gerçekleştirmek için büyük gayret sarf etmeliyiz." dedi.

Yumaklı, dünya tarihine bakıldığında bütün medeniyetlerin su kaynaklarının hemen yanında kurulduğuna işaret ederek, "Bu anlamda, suya sahip olmak, hem ülkeler hem de milletler için stratejik öneme sahip. Biz de ülke olarak ekonomik kalkınmamızın en önemli unsuru olan suyu stratejik alan olarak ele alıyor ve stratejik olarak yönetiyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ekonomisinin üçlü sacayağı olan tarım, sanayi ve enerji sektörlerinin sürdürülebilirliği için suya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yumaklı, "Bu ihtiyaç her geçen gün artıyor. İşte bu ihtiyacı tecrübe ve bilgi birikimiyle yöneten kurumumuz DSİ'dir. Yaptığı projeler ve çalışmalarla hem ülkemizde hem de dünyada parmakla gösterilen bir kuruma sahibiz." diye konuştu.

Bakan Yumaklı, DSİ'nin ülkenin en büyük yatırımcı kurumlarından olduğunu belirterek, "Bu sayede ülke topraklarımızın her köşesine yatırımlar götürüyor, Bakanlığımızın hizmet bayrağını dikiyoruz. DSİ, bugüne kadar sulama, enerji, içme suyu, toplulaştırma ve taşkın koruma amaçlı binlerce projeyi hayata geçirdi." dedi.

"SON 21 YILDA 10 BİNDEN FAZLA PROJEYE İMZA ATTIK"

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, son 21 yılda 2,4 trilyon lira kaynak aktararak 10 binden fazla projeye imza attıklarını söyledi. Yumaklı, gelecek dönemde küresel iklim değişikliği ve nüfus artışı başta olmak üzere suyun geleceğinin yeni normal çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Yumaklı, su israfının önüne geçilmesinin hayati bir mesele olduğunu belirterek, "2024 yılında 527 su ve sulama tesisini daha aziz milletimizin hizmetine sunma hedefimizi ortaya koyduk. Bu hedefi gerçekleştirmek için büyük gayret sarf etmeliyiz." diye konuştu.

Su kaynaklarının doğru yönetiminin önemine işaret eden Yumaklı, ülkede suyun en çok tüketildiği sektör olan tarımda basınçlı sulama şebekelerinin hayata geçirilmesine devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Yumaklı, yapay zekâ da dâhil olmak üzere her türlü akıllı uygulama ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi, taşkınlara karşı son derece hassas olunması gerektiğini ifade etti.