T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN YUMAKLI, VAN'DA “YEM BİTKİLERİ TOHUMU VE SIVAT DAĞITIM TÖRENİ”NE KATILDI

Yayın Tarihi : 13.03.2024

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Türkiye'de en çok mera ıslahının yapıldığı il Van'dır. 23 kırsal mahalledeki yetiştiricilerimize 30 ton yonca, 25 ton korunga tohumu, 160 ton gübre ve 1250 sıvat dağıtımını gerçekleştirdik." dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Van'a giden Bakan Yumaklı, Tuşba ilçesinde Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde düzenlenen “Yem Bitkileri Tohumu ve Sıvat Dağıtım Töreni"ne katıldı.

Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, Van'ın tarımsal üretim açısından önemli bir il olduğunu söyledi.

Kentin küçükbaş hayvancılık ve mera varlığında Türkiye birincisi olduğunu belirten Bakan Yumaklı, Van'ın korunga, arpa, yonca ve diğer yem bitkileri ürünlerinde de ilk üç il arasında yer aldığını ifade etti.

Van'da bal üretiminin de çok önemli bir noktada olduğunu vurgulayan Yumaklı, şöyle konuştu:

“Buradaki Araştırma Enstitüsü de Van'a yakışacak bir enstitü. Daha önce olmaması bir eksiklikti. Van ve 5 ilimizi ilgilendirecek, tarımsal ve üreticimizin ihtiyacı olan ürün araştırmalarının enstitüde yapılıyor olmasının mutluğunu yaşıyoruz. Son dönemlerde dünya farklı bir süreçten geçiyor. İklim değişiklikleri var. Sizler de Van'da bunun etkisini zaman zaman görüyorsunuz. Tüm bunlar, aslında gıda arzı güvenliğiyle alakalı. İnsanların temel ihtiyaçlarını temin etme konusunda tüm ülkeleri yeniden düşünmeye sevk etmiş durumda. İşte tüm bunlar Araştırma Enstitülerinin ülkeyi geleceğe hazırlama noktasındaki önemini bir kez daha ortaya koymuş durumda."

“ANAÇ HAYVAN SAYISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Van'ın hayvansal üretimde de önemli bir merkez olduğunu ifade eden Yumaklı, halihazırdaki potansiyelin istedikleri düzeyde olmadığını söyledi.

Bakan Yumaklı, 5 yıllık hayvancılık yol haritasında belirttikleri gibi kaliteli ve verimli küçükbaş hayvan sayısının artırılması konusunda kararlı olduklarını kaydederek, “Bununla ilgili devletimizin tüm unsurları şu an konsantre olmuş durumda. Verilecek kredilerden desteklere, üretilecek ürünlerden üretim bölgelerine kadar çok önemli bir hazırlığımız var. Çok kısa zamanda resmi yayınlama süreci bitecek ve tüm vatandaşlarımız bundan faydalanmaya başlayacak." dedi.

Hayvan hastalıklarıyla ilgili konuyu bir kez daha gündeme getirdiğini ifade eden Yumaklı, şunları söyledi:

“Buradaki en önemli hususlardan biri de hayvan hastalıklarının engellenmesidir. Özellikle aile işletmelerine buzağı, kuzu ve oğlakta koruyucu aşı desteği vereceğiz. Ayrıca küçükbaş hayvanlara koyun, keçi, çiçek aşısı, yeni doğan tüm küçükbaş hayvanlara ise koyun, keçi vebası aşılarını yapacağız. Tüm bunları Bakanlık olarak ücretsiz karşılayacağız. Anaç hayvan sayısını artırmayı amaçlıyoruz. 5 yıllık hayvancılık yol haritasında Van'ın da çok önemli bir pay alacağını düşünüyorum."

“TÜRKİYE'DE EN ÇOK MERA ISLAHININ YAPILDIĞI İL VAN'DIR"

3 milyar liralık yatırım olan Van-Çaldıran Çubuklu Barajı ve Sulama Projesi'nin ihalesini 2023'te yaptıklarını ve inşasını en kısa sürede tamamlayacaklarını belirten Yumaklı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Barajın açılışını da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla en kısa sürede yapacağız. Projeyle 50 bin dekar alan sulanacak. Daha verimli, daha kaliteli bir üretim yapılacak. Van merkeze 215 milyon liralık yaklaşık 11 taşkın koruma projemiz var. 2024 yatırım programına alındı. Türkiye'de en çok mera ıslahının yapıldığı il Van'dır. 23 kırsal mahalledeki yetiştiricilerimize 30 ton yonca, 25 ton korunga tohumu, 160 ton gübre ve 1250 sıvat dağıtımını gerçekleştirdik. Hayvan sayısını 10 milyona çıkarma kararlılığındayız. Köyümde Yaşamak İçin Bir 'Sürü' Nedenim Var Projesi'ne bakanlık olarak gereken desteği vereceğiz."

Törenin ardından Atmaca Mahallesi'ndeki küçükbaş hayvan işletmesini ziyareti ederek besicilerin taleplerini dinleyen Bakan Yumaklı, daha sonra sektör temsilcileriyle bir araya geldi.