T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI: "KENT TARIMINI ÖZELLİKLE BÜYÜKŞEHİRLERİN ÇEVRESİNDE GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Yayın Tarihi : 25.03.2024

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Ankara Mamak'ta düzenlenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Tohum Dağıtım Programı'na katıldı. Programda konuşan Bakan Yumaklı kent tarımını özellikle büyükşehirlerin çevresinde geliştirmek istediklerini, bu konuda yerel yönetimlere büyük iş düştüğünü belirtti.

40 ili ilçe ilçe gezerek oradaki insanlarla bir araya geldiklerini ve onların talep ve isteklerini dinlediklerini anlatan Yumaklı Ankara'nın çevresi itibarıyla tahmin edilenin de ötesinde ciddi bir tarımsal üretim potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Söz konusu potansiyeli harekete geçirmek için zaman zaman projeler yapıldığını aktaran Bakan Yumaklı, şöyle devam etti:

"Son 1,5 yıldır kent tarımını devreye almaya çalışıyoruz. Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehrin merkezi itibarıyla kendisi üretmeyen ama etrafı büyük potansiyele sahip şehirlerde kent tarımını yapmak istiyoruz. Bunu yapabilmek için en önemli şey, sizleri temsil eden yerel yönetimlerdeki idarecileriniz. Bununla alakalı Mamak'ta da başlayan projeler vardı, bunları hızlandırmalıyız. Sizlerin ürettiklerinin kıymete ulaşması ve sizlerin refahına katkı sağlamak için daha fazla ve bilinçli üretmemiz gerekiyor."

"Projeleri Geciktirmeden Hayata Geçireceğiz"

Bakanlık olarak 2023'ün mayıs ayından itibaren Türkiye'deki tarım anlayışını gelecek yıllara ilişkin şekillendirmeye başladıklarını vurgulayan Yumaklı, her yapılan işin ve üretimin planlanması gerektiğini söyledi.

Yumaklı, suyu da verimli kullanmanın önemine işaret ederek, "Eğer su götürmemiz gereken yerler varsa, planlamamızı hızla yapalım. Türkiye'deki 925 ilçe ve bütün il merkezlerinin tarımsal üretim ürün desenini yeniden çalışmaya başladık. İlçe ve il tarım müdürlerimiz sizler için daha uygun neler üretilebilirsiniz diye çalışma yaptılar. Nisandan itibaren sizlerle konuşmaya başlayacaklar." ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı yapılan konuşmaların ardından, çiftçilere nohut tohumu dağıttıktan sonra bölgede hizmet veren esnafı da ziyaret etti.​