8.9.2017 / Gösterim Sayısı : 13583

21 Ayrı Üründe Hazırlanan 18 Adet Entegre Mücadele Teknik Talimatı Yayına Sunulmuştur

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanlığı koordinasyonuyla, konu uzmanları tarafından hazırlanmış, araştırma çalışma grupları ve proje değerlendirme toplantılarında kabul edilmiş ve redaksiyon komisyonlarında son şekli verilerek hazırlanan 21 üründe 18 adet Entegre Mücadele Teknik Talimatı, http://www.tarim.gov.tr/TAGEM sayfasında Diğer Faaliyetler başlığı altında yayınlanmıştır. 

 Entegre Mücadele Araştırma, Uygulama ve Eğitim Politikası, Stratejisi ve öncelikleri hedeflerine uygun olarak revizyonu yapılan Antepfıstığı, Bağ, Buğday, Fındık, Kayısı, Mercimek, Mısır, Nohut, Örtü altında yetiştirilen sebzeler, Pamuk, Patates, Şeftali, Turunçgil, Zeytin ile revizyonla birleştirilen Elma armut ve ayva,  Kiraz ve vişne'ye ilave olarak yeniden hazırlanan Nar ve Çeltik olmak üzere toplam 21 üründe 18 adet Entegre Mücadele Teknik Talimatı web sayfamızda yayınlanmıştır. Her bir ürün için hastalık, zararlı ve yabancı otlar renkli fotoğraflarla tanıtılarak araştırmacı, yayımcı, eğitimci ve çiftçilerin yararına sunulmuştur.  Entegre Mücadele Teknik Talimatları kitaplarının basım işlemleri için çalışmalar devam etmektedir.

Entegre mücadele teknik talimatlarında; biyolojik mücadele, biyoteknik yöntemler, dayanıklı çeşitlerin kullanımı, genetik mücadele, mekanik ve fiziksel mücadele ile kültürel tedbirler gibi kimyasal mücadeleye alternatif yöntemlere öncelik verilmektedir. Alternatif mücadele yöntemleri ile kontrol altına alınabilen hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı kimyasal mücadele tavsiye edilmemektedir. Şayet kimyasal mücadele yapılması zorunlu ise, doğal düşmanlara, insanlara ve çevreye yan etkisi düşük olan, çevre dostu ve spesifik ilaçlar önerilmektedir. Bu durumda, ilaçların etkili en düşük dozda ve doğal düşmanların en az zarar göreceği zamanlarda kullanılması, ilaçlamaların uygun alet ve ilaçlama tekniği kullanılarak yapılması esas alınmaktadır. Bu talimatlarda, uluslararası kriterlere göre seçilen ve Entegre Mücadele Programları için uygun olan ilaçlar tavsiye edilmekte, mecbur kalmadıkça riski yüksek olan ilaçlara yer verilmemektedir.

Entegre mücadele projeleri, hedef kitle olan çiftçiler için hazırlanmış olup, araştırmacı, yayımcı ve çiftçi işbirliği ile uygulanmaktadır. Devam eden çalışmalarımız sonucunda yeni ürünlerde entegre mücadele teknik talimatları uygulamaya aktarılacaktır.

''