4.1.2018 / Gösterim Sayısı : 6789

Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Ülkesel Projesi 2017 yılı Danışma Kurulu toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi.

#Evcil Hayvan Genetik Antalya

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Ali AYAR başkanlığında 11-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Ülkesel Projesi 2017 yılı Danışma Kurulu toplantısı Antalya'da gerçekleştirildi.

 

Toplantıya, TAGEM'e bağlı 7 Araştırma Enstitüsünden ve 28 farklı Üniversitelerden katılan toplam 104 proje lideri Öğretim Üyesi ve Araştırmacı ve Projenin yürütüldüğü 60 ildeki İl Müdürlüklerinden 100 den fazla yetkili katılmış olup Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri ile ilgili yapılan uygulamalar ve 2018 yılında yapılacak işlemlerle ilgili konular görüşülmüştür.

Daire Başkanı Dr. Ali AYAR yaptığı açılış konuşmasında "Türkiye yerli küçükbaş ve büyükbaş hayvan ırklarımızın kapasitelerinin düşük olduğu algısının ülke çapında yapılan çalışmaların yetersiz olmasından kaynaklandığını, Avrupa ve bazı gelişmiş ülkelerde küçükbaş hayvancılıkta üstün verimli ırkları elde etmelerinin sebebinin, yıllar öncesinde yetiştirici birliklerinin kurulması ve yetiştiricilerde yıllardır süre gelen kayıt yutma bilincinin geliştirilmesi" olduğunu söylerken, sözlerine "Genel Müdürlüğümüz tarafından 2005 yılında başlatılan ve şu anda 60 ilde toplam 1 milyonun üzerinde hayvanın takip edildiği "Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Ülkesel Projesi" cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ıslah ve koruma çalışmalarının yürütüldüğü bir projedir" ifadelerini kullanmıştır.

Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Ülkesel Projesi Danışma Kurulu toplantısı kapsamında 2017 yılı faaliyetleri, gelişme raporları görüşülmüştür, Proje Liderleri tarafından sunumlar yapılarak projeler ile ilgili bilgiler verilmiş olup, 2018 yılı için yapılması gerekenler hakkında bilgi alış verişinde bulunulmuştur.

''