11.1.2018 / Gösterim Sayısı : 6907

Prof. Dr. Serpil Kornoşor Tarafından Hibe Edilen Böcek Örnekleri

#ZMAE_HİBE

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Serpil KORNOŞOR'a ait 27 familya ve 646 türe ait 15 000'in üzerinde ki örnekten oluşan kelebek ve güve koleksiyonunu, Genel Müdürlüğümüze bağlı Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde yer alan Nazife Tuatay Bitki Koruma Koleksiyonu'nda muhafaza edilmek üzere hibe etmiştir.

KORNOŞOR, çalışma süresi boyunca Türkiye'nin birçok bölgesinden kelebek ve güve örnekleri toplayarak zengin bir koleksiyon oluşturmuştur. Özellikle bir gece kelebeği grubu ve çok sayıda tarım zararlısı olan türleri içeren Noctuidae familyasına yönelik araştırmalar yapmıştır. Değerli bilim insanının bu konuda yayınlanmış 150'nin üzerinde yayını bulunmaktadır.

Türkiye zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Biyolojik zenginliğimizin bir parçası olan böceklere yönelik çalışmalarda örneklerin muhafaza edildiği geniş koleksiyonlara ve bu koleksiyonların bulunduğu kurumsal yapılara ihtiyaç vardır. Böcekler birçok tarım zararlılarını içinde barındırmasının yanında bu zararlıların biyolojik kontrolünde kullanılabilen faydalı türleri de içermektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde 1961 yılında kurulmuş olan Nazife Tuatay Bitki Koruma Koleksiyonu bu kapsamda çalışmalarını devam ettirmektedir. Sayın Prof. Dr. Serpil KORNOŞOR'un hibe etmiş olduğu örnekler ile koleksiyonunu güçlendirmiş olan kurum, günümüzde olduğu gibi gelecekte de araştırmacılara, bilime ve Türk tarımına hizmet etmenin onurunu taşımaktadır.

''