23.3.2018 / Gösterim Sayısı : 6533

MANTAR ÜRETİMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ AÇILDI

#MANTAR ÜRETİMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ AÇILDI

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde Mantar Mükemmeliyet Merkezi açıldı. Açılışa Genel Müdürümüz H. Gazi KAYA, Yalova Vali Yardımcısı Abdullah ÇİFTÇİ ve Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI, enstitü personeli ve sektör temsilcileri katılım sağladı.

 Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen 'Egzotik Mantar Üretiminde Şişe Kültürü Teknolojisinin Transferi ve Mantar Üretimi Mükemmeliyet Merkezi' projesi kapsamında Çin, Güney Kore, Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ve bu ülkelerin mantar üretiminde hızlı bir artış sağlayan Şişe kültürü teknolojisi Güney Kore'den ülkemize transfer edilmiştir. Şişe kültürü teknolojisi ile otomatik olarak üretim yapılabildiğinden işçilik maliyeti en aza indirilmekte ve daha verimli bir mantar üretimi yapılabilmektedir. Ayrıca bu teknoloji ile uzak doğuda yetiştirilen kayın mantarı, enoki mantarı, kulacık mantarı, reishi mantarı, aslan yelesi gibi birçok mantar türünün üretimi yapılabilecektir. Mantar üretiminde örnek teşkil edecek bu tesisin ülkemizde mantar üreticilerine çok önemli ışık tutacağı, üretim tekniği modernizasyonunda gelişmeler sağlayacağı düşünülmektedir.

Ayrıca, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Güney Kore Cumhuriyeti Gyeongsangbuk-do Tarımsal Araştırma ve Yayım Hizmetleri arasında yürütülecek olan "Bağ Genetik Kaynaklarının Karşılıklı Değerlendirilmesi ve Sofralık Üzüm Islahı" ile "Yabani Pleurotus Türleri Genetik Kaynaklarının Değerlendirilmesi ve Pleurotus Türleri Mantarlarının Islahı" isimli iki projenin işbirliği protokolü Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü H. Gazi KAYA ve Güney Kore Cumhuriyeti Gyeongsangbuk-do Tarımsal Araştırma ve Yayım Hizmetleri Genel Müdürü Youngho Kwak tarafından imzalanmıştır.

Genel Müdürümüz enstitü personeliyle de bir araya gelerek, Enstitü Müdürü Dr. Yılmaz BOZ'dan brifing almış, sonrasında enstitüden beklentilerini dile getirerek, personelin sorunlarını dinlemiştir. Programın sonunda da Geofit Merkezi ziyaret edilmiştir.

''