10.10.2018 / Gösterim Sayısı : 2442

KİRAZ ÇALIŞTAYI (TARIMSAL MÜCADELE YÖNTEMLERİ) 9 EKİM 2018 TARİHİNDE BURDUR'DA YAPILDI

#KİRAZ ÇALIŞTAYI

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün katkı sağladığı ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından düzenlenen, kiraz yetiştiriciliğinde ve sonrasında Tarımsal Mücadele yöntemlerinin ön plana çıktığı Kiraz Çalıştayı 9 Ekim 2018 tarihinde Burdur'da gerçekleştirilmiştir. 

Açılış konuşmalarında Genel Müdürümüz Sayın Özkan KAYACAN, Genel Müdürlüğümüzün çalışmalarından bahsederek mevcut Ar-Ge potansiyelimize değinmiştir. Çalıştaya Daire Başkanı Dr. Suat KAYMAK, Enstitü müdürleri, konuyla ilgili araştırmacılar, üniversitelerden öğretim üyeleri ile ihracatçı birlikleri ve üreticilerin katılım sağlamışlardır.

Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Ayşe ÖZDEM "Kiraz Zararlıları ve Mücadele Yöntemleri", Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü'nden Dr. M. Fatih TOLGA "Sirke Sineği (Drosophila suzukii) Mücadelesi ve Akdeniz Meyve Sineğinden (Ceratitis Capitata) Ari Alan Oluşturma" ile Ayşe UYSAL "Kiraz Hastalıkları" konularında sunumlar yapmışlardır. Genel değerlendirmede sunum yapanlar tarafından sorular cevaplandırılmış, Meyve Sinekleri mücadelesinin Zirai Mücadele Teknik Talimatları çerçevesinde başarılı bir şekilde yapıldığı aktarılmış ve mücadeledeki yanlış bilinen hususlar ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verilmiştir. Sonuçta, Dr. Suat KAYMAK Meyve Sinekleri mücadelesinin doğru yapıldığı takdirde sorun olmadığını ve araştırma çalışmalarının artan bir ivme ile devam ettiğini belirtmiştir.

ORAGRO Kiraz Üretim ve İşletme Entegre Tesislerine gerçekleştirilen teknik gezi ile çalıştay sonlandırılmıştır.

''