10.10.2018 / Gösterim Sayısı : 1285

“Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar” Projesi Eğitim Materyali Lansmanı Bursa’da Yapıldı

#“Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar” Projesi Eğitim Materyali Lansmanı Bursa’da Yapıldı

"Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar" projesi kapsamında, 08.10.2018 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tesislerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. tarafından hazırlanan "Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali" kitabının lansmanı yapıldı.

 

Lansmana; Genel Müdürümüz Sayın Özkan KAYACAN, Daire Başkanı Dr. Mustafa ÇETİNDAĞ, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İSTANBULLU, Bursa Tarım İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet AYDIN, Bursa Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fetullah BİNGÜL, proje personeli, sanayiciler ve sektör  temsilcileri katıldı.

 

Genel Müdürümüz Sayın Özkan KAYACAN yaptığı konuşmasında, taze meyve ve sebzedeki kaybın diğer tarımsal ürünlerdeki kayıpların iki katından fazla olduğuna dikkat çekerek, "Üretmek kadar pazarlamak da önemli. Önümüzdeki süreçte yükte hafif pahada ağır ürünler üretmek bizim boynumuzun borcudur" dedi. Gıdalarda tarımsal üretimden tüketime kadar tüm tedarik zinciri boyunca kayıpların meydana geldiğini belirterek, "Bu kayıplar, tarımsal üretimde, taşıma ve depolamada, işleme ve paketlemede, dağıtım ve satışta en sonunda da tüketim noktasında olmaktadır. Avrupa'daki farklı gıda gruplarına baktığımızda ağırlık bazında en fazla ürün kaybının yüzde 68 ile kök yumrulu bitkilerde olduğunu görmekteyiz. Bu grubu yüzde 55 ile meyve ve sebze grubu takip etmektedir. En az ürün kaybı ise süt sektöründe oluşmaktadır" dedi.

 

KAYACAN, taze meyve ve sebzedeki kaybın diğer tarımsal ürünlerdeki kayıpların iki katından fazla olduğunun altını çizerek, "Üretmek kadar pazarlamak da önemli. Önümüzdeki süreçte yükte hafif pahada ağır ürünler üretmek bizim boynumuzun borcudur. Bunu da sahadaki üreticimize kadar bilimsel bir dokunuşla yapabiliriz. Bu bilimsel dokunuşu da TAGEM olarak biz yapmayı taahhüt ediyoruz. Üniversitelerden sanayicilerimize herkese kapılarımız açık" şeklinde konuştu.

Enstitü Müdürü Sayın Yıldıray İSTANBULLU ise proje ortaklarından ve proje faaliyetleri kapsamında yapılan etkinlikleri açıklarken; hazırlanan eğitim materyalini tanıttı. Eğitim materyalinin üreticilerin eğitimindeki rolünden ve bu çalışmayla halkın bilinçlendirilmesinin hedeflendiğinden bahsetti.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın AKTAŞ, kayıp ve israfın önlenmesine dikkat çekerken; sektörde çalışan kişilerin yeterliliklerini artırmayı ve kayıpları en aza indirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

 

Lansman proje hakkında hazırlanan bilgilendirme sunumları ile tamamlandı.

''