T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve milli tohumluk üretimine devam...

Yayın Tarihi : 5.4.2019

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri şirketlerinden TAREKS A. Ş. arasında çeşit ıslahı için Ar-Ge projeleri ve tohumculuk faaliyetleri arasında işbirliği yapmak üzere protokol 04.04.2019 tarihinde imzalandı.

İmza töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, protokol ile uzun soluklu bir süreç başlatıldığını söyledi. Tohumculuğun yılları aşan bir süreç olduğunu belirten Poyraz"Tohumculuk dediğiniz zaman bugünden yarına sonuç alınan bir süreçten bahsetmiyoruz. Tarım Bakanlığımızın, TAGEM olarak bu konuda ciddi bir tecrübesi, alt yapısı var ve tohum ıslahı konusunu önemsediklerini biliyoruz. Biz bu anlamda üretilen tohumların ülke çiftçisiyle buluşturulması noktasında elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu işbirliğinin ülkemize, tarım sektörüne hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca emeği geçen ve geçecek olan tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum" dedi.

Genel Müdürümüz Sayın Özkan Kayacan konuşmasında  "Islah zor bir süreç, bazı bitkilerde 10 yıla yakın ıslah süreci var. Bunun sonrasında ticarileştirmede çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz, ticarileştirme noktasında Tarım Kredi’ye güveniyoruz. Bu çalışmaların çok daha seri olması adına, ticarileşmesi adına 5-6 aydır görüşmelerimiz devam etmekteydi. Bugün nihai noktayı koyuyoruz. Bu protokolle Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü iştiraki olan TAREKS ile bizim enstitülerimiz ortak ıslah projeleri yürütecekler ve elde edilen yeni ve yüksek verimli çeşitler çiftçimizin hizmetine sunulacaktır.

Genel Müdürlük olarak imzasını gerçekleştirdiğimiz protokol ile ARGE sonucu geliştirdiğimiz yeni çeşitler üreticiye artık daha hızlı ulaşacaktır.