T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​TÜRKİYE’DE BİYOÇEŞİTLİLİK ÖZEL ETKİNLİĞİ

Yayın Tarihi : 30.4.2019


Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Sayın Dr. Viorel GUTU, Azerbeycan Tarım Bakanı Sayın İNAM KARİMOV’un katılımlarıyla 29 Nisan 2019 Pazartesi günü İzmir’de “Türkiye’de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği” düzenlenmiştir.
Etkinlik kapsamında, Bakanlığımızın biyoçeşitlilik alanında yaptığı çalışmaların katılımcılarla paylaşılmasının yanı sıra, Anadolu’nun verimli topraklarının antik çağlara dayanan tarımsal mirasından kaynaklanan zengin genetik çeşitliliğini anlatan “Türkiye’nin Biyoçesitliliği, Genetik Kaynakların Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Sistemlerine Katkısı” isimli eserin tanıtımı gerçekleştirilmiştir.
Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Erdinç OĞUR tarafından yürütülen “İzmir İlinde bulunan Nadir Endemik ve Tehdit altındaki bitki türlerinin toplanması ve muhafazası” adlı TAGEM projesinin arazi çalışmalarında çekilen İzmir endemikleri fotoğrafları etkinlikte sergilenmiş ve “Biyoçeşitlilik ve Doğa Fotoğrafçılığı” konulu bir panel düzenlenmiştir.
Bakanlığımızın biyoçeşitlilik çalışmaları kapsamında TAGEM bünyesinde yer alan Enstitüler; tahıl, meyve, sebze, bağ, tıbbi ve aromatik bitkiler, geofit ve süs bitkileri, su ürünleri, hayvan genetik kaynakları konularında Türkiye biyoçeşitliliğini içeren çalışmalarını sergilemiştir. Tohum gen bankaları standında yerel çeşitler ve kültür bitkilerinin yabani akrabalarına ait tohumlar sergilenmiştir.