T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Yaş Sebze ve Meyve Çalıştayı” Konya’da 12 Haziran 2019 tarihinde başladı

Yayın Tarihi : 12.6.2019

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü işbirliğinde yürütülen TAGEM -18/AR-GE/57 no'lu  "Domates Pazarlama Kanallarının ve Pazar Marjının Tespiti" konulu proje kapsamında  düzenlenen "Yaş Meyve ve Sebze Çalıştayı", Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa AKSU, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai UÇARMAK, Konya Vali Yardımcı Sayın Mehmet Ali ÖZKAN, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürümüz Sayın Özkan KAYACAN, İç Ticaret Genel Müdürü Sayın Adnan YANKIN, Genel Müdür Yardımcımız Sayın İhsan ASLAN, Selçuk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve tüm sektör paydaşlarının katılımlarıyla 12 Haziran 2019 tarihinde başladı.

Türkiye'de yaş meyve ve sebze pazarlamasında karşılaşılan sorunların tespit edilmesi, bu sorunların fiyatlardaki dalgalanmalara etkilerinin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla, tüm sektör paydaşlarının görüş ve değerlendirmelerini almaya yönelik olarak düzenlenen çalıştayın açılışında; Sayın Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU, Bakanlığımız destekleme politikaları hakkında bilgi vererek, arz ve talep miktarına bağlı olarak fiyat dalgalanmalarının yaşandığı yaş meyve sebze sektöründe, değişen üretim ve tüketim koşullarına uyum sağlayacak bölgesel politikaların önemini vurguladı.

Çalıştayın açılışına teşrif eden Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU konuşmasında; çalıştaya katılan ilgili kamu kurumları ve yaş meyve sebze sektörü değer zincirinde yer alan tüm paydaşların bir araya gelerek sektörün tüm yönleriyle ele alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Genel Müdürlüğümüze, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne ve proje ekibine katkılarından ve çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

2 gün sürecek çalıştayda yaş meyve sebze sektöründeki piyasa işleyişi ile ilgili sorunlar, fiyatlardaki dalgalanmaların etkilerini belirlemek ve çözüm önerileri getirmek amaçlanmaktadır.