T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GEÇİT KUŞAĞI TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ’ NDE TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 28.6.2019

Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen çeşitlerin, yeni teknolojilerin ve yürütülmekte olan diğer araştırma ve geliştirme çalışmalarının tanıtımı ve yayımının gerçekleştirilmesi amacıyla 25 Haziran 2019 tarihinde Enstitü Merkez Kampüsü'nde Tarla Günü düzenlenmiştir.

Enstitü, Serin İklim Tahılları, Yemeklik Tane Baklagiller, Endüstri Bitkileri başta olmak üzere, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Çayır Mera ve Yem Bitkileri, Sebze, Biyoteknoloji, Kalite, Toprak ve Su Kaynakları ve Etçi Damızlık Tavuk Islahı üzerine araştırmalar yürütmektedir.

Enstitü Merkez Kampüsü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Tarla Günü Açılış Töreni Enstitü Müdürü Dr. Sabri Çakır'ın yaptığı konuşma ile başlamış, daha sonra Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Sayın İhsan Aslan ve Eskişehir Valisi Sayın Özdemir Çakacak konuşma yapmışlardır.

Açılış konuşmalarını takiben Enstitü tarafından geliştirilen çeşitlerin tanıtımı konu uzmanı teknik personeller tarafından sözlü sunum şeklinde yapılmıştır. Bu kapsamda Enstitü tarafından geliştirilerek 2019 yılında tescil ettirilen Yekta aspir çeşidi, Akçalar Macar fiği çeşidi ve Sabribey arpa çeşidi de katılımcılara teknik personel tarafından tanıtılmıştır.

Tarla Gününde geliştirilen çeşitlerle ilgili bilgilerin yanı sıra, Enstitü bünyesinde kurulan Kanatlı Yetiştirme ve Besleme Biriminin son yıllarda yürüttüğü ve önemli aşama kaydettiği ıslah ve üretim çalışmaları hakkında da katılımcılar bilgilendirilmiştir.

Organizasyon, toplantı salonundaki görüşmeleri takiben, tarlada bulunan üretim parsellerinin gezilmesi ile devam etmiştir. Tarla gezisi sırasında Enstitü konu uzmanları tarafından katılımcılara yeni geliştirilen çeşitler ve diğer araştırma konuları hakkında bilgiler verilmiştir. Program öğle yemeği ve ikramlarla sona ermiştir.