T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

21.ULUSAL KİRAZ-VİŞNE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI TOKAT’TA YAPILDI

Yayın Tarihi : 2.7.2019

Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu'nun 21. Toplantısı, 24-25 Haziran 2019 tarihlerinde Tokat'ta gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nden Genel Müdür Yardımcısı İhsan EMİRALİOĞLU, Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI ve konu uzmanları katılmıştır. Çalıştaya, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri ve ilgili Özel Sektör temsilcileri ile üretimin yoğun olarak yapıldığı İl Tarım ve Orman Müdürlükleri temsilcileri ve üreticilerden oluşan 100'ü aşkın grup üyesi katkıda bulunmuştur. Toplantıda Ar-Ge çalışmaları, kirazın şuan ki durumu, sorunları ve geleceği konuşulmuştur.

Program 24 Haziran 2019 Pazartesi günü, Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet BOZ, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı İhsan EMİRALİOĞLU ve Tokat Valisi Dr.Ozan BALCI'nın açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Açılış konuşmalarının ardından çağrılı bildiriler bölümünde "Kiraz Vişne Sektörünün 2019 Yılı görünümü" Prof. Dr. Rahmi TÜRK, "Kiraz ve Vişne konusunda son yıllarda dünyada ve Türkiye'de yapılan Ar Ge faaliyetleri" Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİOĞLU, "2019 Yılı Bahar Aylarında Türkiye'deki Kiraz-Vişne Alanlarında Yaşanan Doğal Afetlerin Durumu ve TARSİM Açısından Değerlendirilmesi" Erol YALÇINKAYA (TARSİM), "Türkiye Vişne Suyu Sektörünün Değerlendirilmesi ve İleriye Dönük Projeksiyonu" Tuncer KIRTILOĞLU,(MEYED) "Türkiye Kiraz Üretimi ve Pazarlamasında Rekabet Gücünün Araştırılması" projesi hakkında bilgilendirme Zerrin ÇELİK (UTAEM) tarafından katılımcılarla paylaşılmış ve sorular cevaplandırılmıştır.

Programın öğleden sonraki bölümünde, Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından genel tanıtım ve Ar Ge faaliyetleri, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü tarafından yeni tescil edilen ve tescil aşaması devam eden kiraz çeşitlerinin tanıtımı yapılmıştır. Araştırma Enstitülerince Kiraz–Vişne konusunda yürütülen AR-GE projeleriyle ilgili bilgi verilmiştir. Serbest kürsü bölümünde ise kiraz-vişne konusunda sorulan sorulara uzmanlarca cevaplar verilmiştir.

Çalıştayın ikinci günü Tokat Dimes A.Ş. Üretim fabrikasına, Merkez Kemalpaşa köyünde kiraz bahçelerine teknik gezi düzenlenmiştir.