T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genel Müdürümüz Özkan KAYACAN “XVII. Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumuna” katılım sağladı

Yayın Tarihi : 9.7.2019

Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (ISHS) tarafından 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumu'nun XVII.'si, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi'nin katkıları ile düzenlenen "XVII. Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumu" 6-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Sempozyumun açılışına; Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürümüz Özkan Kayacan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü ve Sempozyum Onursal Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, TAGEM Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, TSO Başkan Vekili Celal Abbas Karaduman, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile temsilcileri katılmıştır.

Genel Müdürümüz Özkan Kayacan açılış konuşmasında; Ülkemizin tarımsal hasılasıyla dünyada ilk 10'da, Avrupa'da ise 1. sırada yer aldığını, ülke olarak 81 milyon nüfusumuzu, 40 milyon turisti ve 5-6 milyon mülteciyi beslemekte olduğumuzu, bazı ürünlerde yıllara göre değişen oranlarda ithalat yapılmasına rağmen, 17 milyar dolarlık tarımsal ihracatımızla tarımda net ihracatçı bir ülke olduğumuzu, ülkemizde kayısı üretiminin 2002 yılında 315 bin ton iken 2018 yılında 750 bin tona ulaşarak üretimde yüzde 138'lik bir artış sağlandığını, Türkiye'nin kuru kayısı üretiminde ve ihracatında lider durumda olduğunu, dünya kuru kayısı üretiminde ülke olarak payımızın yaklaşık yüzde % 63 olduğunu, son yıllarda taze kayısı ihracatında da ciddi artışlar meydana geldiğini, toplam yaş ve kuru kayısı ihracatımızın 2018 yılında 164 bin ton olarak gerçekleştiğini, ülkemize 294 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını ifade etmiştir. Genel Müdürümüz Özkan Kayacan, sempozyumun ülkemizde düzenlenmesinde emeği geçen başta Kayısı Araştırma Enstitüsü olmak üzere, katkı sağlayan diğer tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek sempozyumun dünya, ülkemiz ve Malatya tarımına hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.

Sempozyuma Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fas, Fransa, Güney Kore, İspanya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Özbekistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Tacikistan, Tunus, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 22 ülkeden yaklaşık 100 akademisyen katılım sağlamıştır. Sempozyumda ıslah, meyve kalitesi, muhafaza, hastalık ve zararlılar, moleküler çalışmalar, çeşit değerlendirme, iklim değişikliği, bahçe kurma ve kültürel uygulamalar ana başlıklarında bildiriler yer almaktadır. Sempozyum kapsamında sözlü ve poster sunumlarının yanı sıra Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüzce organize edilen teknik gezi, Enstitü ziyareti ve üretici ziyaretleri gerçekleştirilecektir.

Kayısı Araştırma Enstitümüz "XVII. Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumu"na 20 bildiri ile katılım sağlamıştır.