T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE), Uluslararası Akuakültür Demonstrasyon Merkezi Oldu

Yayın Tarihi : 22.7.2019

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE), Uluslararası Akuakültür Demonstrasyon Merkezi Oldu.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu'nun (GFCM) Akuakültür Demonstrasyon Merkezi oldu.

 

Modern Kapalıdevre Yetiştiricilik Sistemi Kuruldu.
FAO GFCM destekleri ile Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde son teknoloji ile kapalı devre yetiştiricilik sistemi (ADC-RAS) kuruldu. Bu sistemde Karadeniz Alabalığı başta olmak üzere çeşitli balık türlerinin yetiştiriciliği örnek bir şekilde yapılmaktadır.

 

Eğitimler Devam Ediyor.
Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü-SUMAE bünyesinde oluşturulan FAO, GFCM, Akuakültür Demostrasyon Merkezi (ADC)  eğitimlere uygulamalı devam ediyor. 


FAO-GFCM destekleri ile kurulan modern kapalı devre yetiştiricilik sistemi (ADC-RAS) hizmete başlamış olup, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Türkiye'den toplam 15 katılımcıya 16-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında "Kapalı Devre Sistemlerde Alabalık Yetiştiriciliği" isimli eğitim verildi. Eğitim boyunca Kapalı devre sistemlerde alabalık yetiştiriciliği üzerine teorik sunumlar ve pratik uygulamalar gerçekleştirildi. Etkinlik sayesinde Ülkemizin akuakültür konusundaki bilgi ve tecrübesi Karadeniz'e komşu ülkeleriyle paylaşılmış oldu. Ayrıca bu merkezde Kalkan Balığı yavru üretimi konusunda bir dizi çalışma yürütülmüş olup önümüzdeki dönemde Arap Birliği üyesi ülkelerden gelen uzmanlara ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerden gelen uzmanlar için eğitimler (balık hastalıkları vb. konularda) düzenlenecektir.