T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TAGEM 2020 PROJE DEĞERLENDİRME TOPLANTILARININ AÇILIŞ PROGRAMINA BAKAN YARDIMCISI MUSTAFA AKSU KATILDI

Yayın Tarihi : 4.2.2020

 "Tarımsal Araştırma Mastır Planı" hedefleri doğrultusunda TAGEM'e bağlı Araştırma Enstitülerinin; yeni teklif projelerinin, yürütülmekte olan ve sonuçlanan projelerin görüşüldüğü Proje Değerlendirme Toplantıları 2 Şubat'ta enstitü müdürleriyle yapılan koordinasyon toplantısıyla başladı.

3 Şubat'ta gerçekleştirilen açılış programına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu katıldı.

Performans değerlendirme sonuçlarına göre dereceye giren araştırmacılara teşekkür belgelerini takdim eden Aksu, "Bakanlığımız Türkiye'nin en büyük tarımsal Ar-Ge organizasyonuna sahiptir.  Bugün Türkiye'nin yaklaşık 45 vilayetinde bulunan, TAGEM'e bağlı 48 Araştırma Enstitüsü ve araştırma yetkisi verilmiş Gıda Kontrol Genel Müdürlüğümüze bağlı 21 Veteriner Kontrol Enstitüsü ve Gıda Kontrol Laboratuvarı olmak üzere 71 kurumumuz Ar-Ge yapmaktadır. Bazı enstitülerimiz Osmanlı döneminde kurulmuştur. Yani 100 yıllık bir birikime sahip olan kurumsal bir kapasiteye sahibiz. Ayrıca Bakanlığımız özel sektörün Ar-Ge çalışmalarını da yetkilendirmekte, denetlemekte ve akredite etmektedir. Bu kapsamda da yaklaşık 180 adet firma Ar-Ge yapmak üzere Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiştir" dedi.

Ar-Ge'nin verimliliğe etkisi ve yarattığı katma değerle üretimin sürdürülebilirliği ve gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynadığının altını çizen TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, "Bakanlığımız bu durumun farkında olarak, Ar-Ge faaliyetlerini politika öncelikleri arasına alarak bu alanı stratejik öncelik olarak belirlemiştir. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ülkemizde tarım sektörü için faaliyette bulunan tek ve en büyük kamu Ar-Ge kuruluşudur.  34 ilde 48 enstitüsü olan ve bu enstitülerde 6.336 çalışanı, 200 bin dekar arazisi 284 adet laboratuvarı ile ülkemizin en büyük araştırma organizasyonu olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Son 10 yılda Araştırma Enstitülerinin altyapıları yenilenmiş ve son teknolojiye sahip, konu bazında uzmanlaşmış 24 ileri Ar-Ge ve Eğitim Merkezi kurulmuş olup 17 merkezin ise yapımı devam etmektedir. Ar-Ge faaliyetlerimizin ana unsurunu oluşturan araştırma projelerini değerlendirmek amacıyla, Enstitülerimizde görevli konu uzmanı araştırmacı personelin, Bakanlık ve ilgili kamu kurumlarından ilgili personelin, öğretim üyelerinin ve sektör paydaşlarının katılım sağladığı yıllık Proje Değerlendirme Toplantısı düzenlemekteyiz. Bugün bu yılki programı açmak üzere buradayız. Şubat ayı içerisinde her hafta farklı gruplarımızın yer alacağı toplantılarda biten projelerimizin sonuç raporları, devam eden projelerimizin gelişme raporları ve yeni başlayacak projelerimizin teklifleri sunulacak, katılımcılarımızın görüşleri geliştirilip değerlendirilecektir. Bu kapsamda bir ay boyunca sürecek toplantılarımızda 448 Yeni Teklif, 1024 Devam Eden, 214 Sonuçlanan olmak üzere toplam 1686 proje görüşülecektir. Bir ay boyunca sektörün tüm paydaşlarıyla burada bir araya gelip ülkemizin, milletimizin, insanoğlunun hatta tüm canlıların faydasına hizmet edecek kararların alınmasına vesile olacağımıza inancımız tamdır. Bu yıl kabul edilecek projeler ülkemizin ve sektörümüzün ihtiyaçlarına çare olacak ve sektörün verimliliğine katkıda bulunacaktır" ifadelerinde bulundu.