T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MOLDOVA TARIM VE GIDA SANAYİİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI SERGIU GHERCIU VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ DR. METİN TÜRKER ARASINDA İKİLİ GÖRÜŞME

Yayın Tarihi : 27.07.2022

Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER, Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyonu 10. Dönem Toplantısı vesilesiyle Ankara'da bulunan Moldova Tarım ve Gıda Sanayii Bakanlığı Müsteşarı Sergiu GHERCIU başkanlığındaki Moldova heyetini makamında kabul etti.

Moldova heyetinde, Müsteşar Sergiu GHERCIU'ya Moldova Standardizasyon Enstitüsü Direktörü Irina STRUTESCU ve Moldova Ankara Büyükelçiliği'nden Diana YILMAZER eşlik etti. Türk heyetinde ise Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER'e Tarımsal Ekonomi ve Proje Yönetimi Daire Başkanı Dr. Fatma SARSU, Toprak ve Su Kaynakları Daire Başkanı Dr. Ali PEKSÜSLÜ, AB Uzmanı Aykut ORDUKAYA ile ABDGM'den Tarım ve Orman Uzmanı Fatih DENİZ eşlik etti.

İkili görüşme kapsamında tarımsal AR-GE ve inovasyon bağlamında mevcut iş birlikleri ve potansiyel iş birliği olanakları ele alındı. Taraflar, artan gübre fiyatları, kuraklık ve iklim değişikliğinin etkileri karşısında sulamanın ve verimlilik artışına duyulan ihtiyacın önemine dikkat çekerek, potansiyel iş birliği alanları hakkında ileriye yönelik somut adımlar atılması konusunda mutabık kalındı.