T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GENEL MÜDÜRÜMÜZ,BURSA,YALOVA VE BANDIRMA'DA BULUNAN ENSTİTÜLERİ ZİYARET ETTİ

Yayın Tarihi : 14.8.2022

Genel Müdürümüz Dr. Metin Türker ile Genel Müdür Yardımcımız Dr. İbrahim Halil Sözmen,12.08.2022 tarihinde Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Süt Ürünleri Gen Bankası Konferans Salonunda enstitü personeli ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Enstitü Müdürü Dr. Yıldıray İstanbullu yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Sunumun ardından Sayın Türker personel ile tanıştı ve faaliyetler, planlamalar ve çözümler hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Toplantı bitiminde Genel Müdürümüz Süt Ürünleri Gen Bankası ve Süt Ürünleri AR-GE Merkezi faaliyetleri kapsamında yerli kaynaklardan elde edilen suşlar kullanılarak deneme amaçlı üretimleri yapılan yoğurt; sade, çilekli, şeftalili kefir ve renkli peynirlerin tadım paneline katıldı.

Ardından Sayın Türker, Süt ürünleri Gen bankasının alt yapısını ve mevcut kültür koleksiyonunu yerinde inceledi.

Bursa'nın ardında Yalova Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitümüzü ziyaret Genel Müdürümüz Enstitü personelinin katılımı ile yapılan toplantıda Enstitü Müdür Vekili Dr. Mustafa ÖZTÜRK'ten yapılan çalışmalar ile ilgili brifing aldı.

Enstitü bünyesinde yer alan Geofit Araştırma Merkezi, Mantar Araştırma Merkezi, gül ıslah çalışmaları sonucu elde edilen çeşit adayları parseli ile Hasat Sonrası Fizyolojisi Bölümünü ziyaret eden Genel Müdürümüze yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verilmiş, tarımsal ürünler için kontrollü atmosfer muhafaza kasası takip ve bilgi sistemi tanıtıldı.

Genel Müdürümüzün ziyaret ettiği son enstitü de Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü oldu.Enstitü Müdürü Erdinç VESKE, Genel Müdürümüzü faaliyet ve projeler hakkında bilgilendirdi.