T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

18.ULUSAL CEVİZ ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI EDİRNE’DE YAPILDI

Yayın Tarihi : 21.10.2022

Ulusal Ceviz Çalışma Grubu'nun 18. Toplantısı, 17-18 Ekim 2022 tarihlerinde Edirne'de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nden Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanlığı Meyvecilik ve Organik Tarım Araştırmaları Konu uzmanları, Enstitü Müdürlerimiz ve araştırmacılarımız yanı sıra Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri ve ilgili Özel Sektör temsilcileri ile üretimin yoğun olarak yapıldığı İl Tarım ve Orman Müdürlükleri temsilcileri ve üreticilerden oluşan yaklaşık 100 grup üyesi katkıda bulunmuştur. Toplantıda AR-GE çalışmaları, cevizin şuan ki durumu, sorunları ve geleceği konuşulmuştur.

Program Kapsamında,

17 Ekim 2022 Pazartesi günü, Genel Müdürlüğümüzden Meyvecilik ve Organik Tarım Araştırmaları Çalışma Grubu sorumlusu Dr.Ayşen ALAY VURAL,  Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürümüz Doç.Dr.Adnan TÜLEK, İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla BAYAZIT 'ın açılış konuşmasıyla başlamıştır.

Açılış konuşmalarının ardından çağrılı bildiriler bölümünde "Türkiye'de Dünyada Ceviz Üretimi ve Araştırmaları Konusunda Son Yıllarda Yaşanan Gelişmeler" Prof. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ, ""2022 Yılında Türkiye'deki Ceviz Alanlarında Yaşanan Doğal Afetlerin Durumu ve TARSİM Açısından Değerlendirilmesi"  Erol YALÇINKAYA (TARSİM), "Türkiye'de Ceviz Fidancılığında Mevcut Durum, Sorunlar, Öneriler" Erdinç MARTİN (FÜAB), tarafından katılımcılarla paylaşılmış ve sorular cevaplandırılmıştır.

Programın öğleden sonraki bölümünde, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ceviz çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yeni tescil edilen ve tescil aşaması devam eden ceviz çeşitlerinin tanıtımı yapılmış,  ayrıca farklı enstitülerimizde yürütülen projelerle ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından Türkiye ve dünyada ceviz bitki sağlığı araştırmaları konusunda bilgi verilmiştir. Programın devamında toplantıya katılım sağlayan, il tarım ve orman müdürlükleri tarafından ceviz konusunda (illerinde rekolte, yaşanan problemler, verim) yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi verilmiştir. Serbest kürsü bölümünde ise ceviz konusunda sahada yaşanan sorunlara yönelik soru cevap bölümü yapılmış, konu uzmanlarınca sorular cevaplandırılmıştır.

Çalıştayın ikinci gününde Edirne Uzunköprü ilçesinde bulunan Avrupa Tarım ceviz bahçesi ve İpsala ilçesi Karaağaç köyünde ceviz bahçelerine ve üreticilerin işleme kurutma alanlarına teknik gezi düzenlenmiştir.