T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Batı, Orta ve Doğu Asya için Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların Risk Değerlendirmesi” Konulu Eğitim Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 24.10.2022

Kore Cumhuriyeti Hükümeti'nin Kore Biyogüvenlik Kapasite Geliştirme Girişimi desteğiyle, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Sekreterliği tarafından "Batı, Orta ve Doğu Asya için Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların Risk değerlendirmesi" konulu eğitimi 17-21 Ekim 2022 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilmiştir.

Eğitime; Sözleşme Sekreterliği'nden Zakir JAFRY, Marianela ARAYA ve Austein MCLOUGHLİN, eğitmen olarak Uluslararası Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi'nden  (ICGEB) Wendy CRAİG, Felix Moronta BARRİOS ve Güney Afrika Biyogüvenlik Platformu'ndan James RHODES, TAGEM'den Daire Başkanı Cartagena Biyogüvenlik Protokolü ve Biyogüvenlik Takas Mekanizması Ulusal Odak Noktası Ramazan BÜLBÜL, Biyogüvenlik Birimi Sorumlusu Birgül ÖZEN ve Birimi Personeli Hilal YÜCE ARSLAN ile Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remziye YILMAZ; Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Gürcistan, Güney Kore, Irak, Kırgızistan, Kuzey Kore, Kuveyt, Lübnan, Tacikistan, Tunus ve Ürdün'den birer temsilci katılım sağlamıştır

Eğitim Daire Ramazan BÜLBÜL ve Marianela ARAYA'nın açılış konuşması ile başlamıştır. Açılış konuşmasının ardından eğitimciler tarafından risk analizi ve risk değerlendirme süreçleri,  problem formülasyonu yaklaşımı konuları anlatılmış ve çevresel salınım için değiştirilmiş canlı organizmaların vaka çalışmalarının değerlendirilmesi uygulamalı olarak yapılmıştır.