T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

14. “Uluslararası Turunçgil Kongresi’’ Mersin’de Yapıldı

Yayın Tarihi : 8.11.2022

Turunçgil Dünyasının Dünyaca Bilinen En Prestijli Organizasyonu, İlki 1968'de Amerika Bileşik Devletleri'nde Yapılan ve Her 4 Yılda Bir Dünyanın Farklı Ülkelerinde Düzenlenen "Uluslararası Turunçgil Kongresi"nin  14.'cüsü Mersin'de 6-11 Kasım 2022 Tarihlerinde Düzenlenmektedir. 

Kongrenin Açılış Konuşmasını Yapan Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Enstitülerimizden Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitümüzün  Ortak Standını Gezerek İncelemelerde Bulundu.

Kongreye Genel Müdürlüğümüz Adına, Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Bülent SÖNMEZ  ve Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanımız Doç. Dr. Davut KELEŞ Katılım Sağlamıştır. Kongreye 30 Farklı Ülkeden 400'e Yakın Katılımcı, Yaklaşık 400 Adet Bildiri ile Katılmışlardır. Kongreye Turunçgil AR-GE Faaliyetleri Yürüten Araştırma Enstitülerimizde Görevli Araştırmacılarımızda Bildirili Katılım Gerçekleştirdi.

Ülkemizde Tüm Sektör Paydaşlarının Uluslararası Etkileşimini Artırmak, Bilim Ve Ticaret Ağlarını Genişletmek Adına "Uluslararası Turunçgil Kongresi" İle Eş Zamanlı Olarak 6-11 Kasım 2022 Tarihlerinde Ulusal Turunçgil Konseyi, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri, Çukurova Üniversitesi, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Teknik ve Bilimsel Destekleri ile ilk Kez Düzenlenen, Mersin Turunçgil Üretim, Depolama, Lojistik, Ambalaj, İhracat Ve Teknolojileri Fuarı (Turkish Citrus Expo) Sektörün Tüm Paydaşlarının Katılımları İle Gerçekleştirilmektedir.