T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Kapsamında 6.Balık Salma Töreni Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 11.11.2022

İzmit Körfezi'ndeki Balık Türlerinin Zenginleştirilmesi, Biyolojik Çeşitliliğin Devamı ve Halkın Denizden Daha Fazla İstifade Etmesi Konusunda Yapılacak Çalışmalara Katkı Sağlanması Amacıyla Genel Müdürlüğümüz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarafından Gerçekleşen 6. Balık Salma Töreni  Ereğli Defne Paljı/ Karamürsel'de Gerçekleştirildi.

 

Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER  Türkiye'nin balıkçılık ve su ürünleri konusunda son yıllarda ciddi gelişmeler kaydettiğini ve Türkiye'nin doğal gölleri, barajları ve akarsularıyla büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, şunları aktardı:

 

 "Özellikle burada salınımını yapacağımız levrek, çipurada üretimde dünya birincisiyiz. Ayrıca alabalıkta dünya ikincisiyiz. Avrupa'da da balık yetiştiriciliğinde birinci sıradayız. Dolayısıyla son 5 yılda sağlamış olduğumuz gelişmelere baktığımızda, üretimimizi 2 kat artırmış ve 1,4 milyar dolarlık bir ihracat gelirine ulaşmış durumdayız. Gerçekten muazzam bir potansiyele sahip olduğumuzu görüyoruz."dedi.

 

Daha sonra  Genel Müdürümüz Dr.Metin  Türker, Kocaeli Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın,  Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Oyuncu Alp Kırşan, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü yetkilileri, vatandaşlar ve öğrenciler tarafından 6 bin balık yavrusu İzmit Körfezi'ne bırakıldı.

 

Proje Kapsamında  bu sularda yaşayan Levrek ve Kalkan Balıkları markalama sonrasında doğal ortama bırakılarak, son beş yılda yürütülen çalışmaların stoklardaki gelişme durumu izlenmektedir. 2018 yılından itibaren 6. Dönem balıklandırma kapsamında toplam 36 bin adet yavru bırakılmıştır.