T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

’IV. Uluslararası Bitki Islahı Kongresi’ Antalya’da düzenlenmektedir

Yayın Tarihi : 25.11.2022

Genel Müdürlüğümüz, Bitki Islahcıları Alt Birliği(BİSAB) ve Türkiye Tohumcular Birliği(TURKTOB) ile ortaklaşa düzenlenen 'IV. Uluslararası Bitki Islahı Kongresi' Antalya'da düzenlenmektedir.

Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER kongrede yaptığı konuşmasında 'Ülke olarak bugün tohumculukta kendi kendine yeterliliğe ulaşmamız, ihracatımızın ithalatı geçmiş olması, %100 yerli ve milli olan TAGEM ve özel sektörümüzün ıslah çalışmalarının sonucudur. TAGEM; tarafından yürütülen geleceğimizin güvencesi olan ıslah çalışmaları neticesinde tescil ettirilen %100 yerli ve milli tarla bitkilerinde 911, bahçe bitkilerinde 989 çeşitle tohumculukta büyük pay sahibidir. Çeşit ıslahındaki geldiğimiz nokta, çeşit sayımız, kamu ve özel sektör olarak tohumculuktaki kapasitemiz ve tohum ihracatındaki başarı değerli bitki ıslahçılarının yoğun çalışmaları sonucu elde edilmiştir. Şahsım ve Genel Müdürlüğümüz adına hepinize teşekkür ederim.' ifadelerini kullandı.

Dünyanın dört bir yanından farklı ülkelerden araştırıcıların katılımı ile gerçekleşen kongre 25 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecektir.