T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Politika Belgesi 2022-2026 Çalıştayı” Düzenlendi

Yayın Tarihi : 2.12.2022

Ülkemiz gıda ve tarım politikalarının belirlenmesi ve uygulanması kapsamında, sektörlerin mevcut durumu ile gelecek eğilimlerini belirlemek ve sektörler bazında karar vericiler için alternatif politika önerileri geliştirmek amacıyla 2017 yılından itibaren Genel Müdürlüğümüz tarafından tarımın alt sektörlerine yönelik olarak "Sektör Politika Belgeleri" hazırlanmaktadır. Bu kapsamda, 28 Kasım 2022 tarihinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Politika Belgesi 2022-2026 Çalıştayı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER'in  açılış konuşması yaptığı çalıştayda, ''Ülkemizin zeytinin anavatanı olduğu ve en önemli üretici ülkeler arasında yer aldığına, Bakanlığımızca 2005 yılından itibaren zeytin üretimini arttırmaya yönelik önemli hamleler yapıldığına bu sayede zeytin ağaç varlığımızın yaklaşık iki katına çıktığını ifade etti. 2022-2023 sezonunda 421 bin ton zeytinyağı, 735 bin ton sofralık zeytin ile rekor bir üretim beklendiğini, Dünya zeytinyağı üretiminde İspanyadan sonra 2., sofralık zeytin üretiminde ise 1.sırada yer alacağımız öngörüsünü paylaştı.

Ayrıca Genel Müdürümüz Türker, üretimde beklenen bu artışın bizlere yeni sorumluluklar yüklediğine dikkat çekti. Üretimde istikrarı sağlarken, aynı zamanda kaliteli "Türk Zeytin ve Zeytinyağı" imaji ile kendi marka ve ambalajlarımızla dünya pazarındaki payımızı arttırarak lider ülke olmayı hedeflememiz gerektiğini ifade etti. Genel Müdürümüz  konuşmalarının ardından  sektördeki tüm paydaşların bir araya gelerek sektörün tüm yönleriyle ele alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi, çalıştaya katılan tüm paydaşlara katkıları ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Çalıştaya Bakanlığımız Birimleri, İlgili Kamu Kurumları, Üniversiteler, özel sektör temsilcileri ve STK'ları katılım sağladı.