T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TAGEM , ICARDA Ulusal Tarımsal Araştırma ve Eğitim Sistemi (NARES) Danışma Toplantısı’nda

Yayın Tarihi : 17.12.2022

Uluslararası Kurak Alanlar Tarımsal Araştırma Merkezi (ICARDA) Ulusal Tarımsal Araştırma ve Eğitim Sistemi (NARES) Danışma Toplantısı, Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Danışma Grubu (CGIAR) Orta ve Batı Asya ile Kuzey Afrika Grubu (Central and West Asia and North Africa Group – CWANA Group) Bölge Direktörü Aly Abousabaa'nın Başkanlığında 13-15 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Toplantıya Azerbaycan, Cezayir, Fas, Filistin, Hindistan, Ürdün, Lübnan, Sudan, Tunus, Türkiye ve Özbekistan olmak üzere toplam 11 ülkenin Genel Müdürler düzeyinde NARES temsilcileri katılım sağladı.

Ülkemizi TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin TÜRKER'in temsil ettiği toplantıda TAGEM'in tanıtım filminin gösterimini takiben Dr. Metin TÜRKER tarafından İklim Değişikliği, Kuraklık, Su Kaynakları, başarı hikayelerimiz başta olmak üzere Ulusal Araştırma ve Geliştirme alanındaki tecrübelerimizi ve vizyonumuzu içeren bir sunum yapıldı.

Ayrıca toplantıda ICARDA NARES'in önümüzdeki 8 yılını kapsayan 2030 vizyonel stratejisini içeren belge, CGIAR-CWANA Bölge Direktörü olan ICARDA Genel Müdürü Aly Abousabaa, Genel Müdürümüz Dr. Metin TÜRKER ve diğer tüm katılımcı ülke temsilcileri tarafından imzalandı.