12.12.2017 / Gösterim Sayısı : 4951

5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜ KUTLANDI

#5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜ KUTLANDI 2017
2013 yılı haziran ayındaki FAO Konferansında Dünya Toprak Gününün 5 Aralık tarihinde kutlanması oybirliği ile kabul edilmiş ve 68. BM Genel Kurulunda resmi olarak kabul edilmesi talep edilmiştir. Aralık 2013'de BM Genel Kurulunda 5 Aralık gününün Dünya Toprak Günü olarak kutlanacağı kabul ve ilan edilmiştir.

Dünya Toprak Gününün kutlanmasının amacı; insanları toprakla bütünleştirmek ve insan hayatında en kritik öneme sahip olan varlığın değerini küresel anlamda ortaya koymaktır.

Bu çerçevede, Ülkemizde Bakanlığımızca, her yıl 5 Aralık Dünya Toprak Günü çeşitli  etkinliklerle kutlanmaktadır.

5 Aralık 2017 tarihinde Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın katılımıyla Bakanlığımız Mehmet Akif ERSOY Konferans salonunda “Dünya Toprak günü” kutlanmıştır.

Kutlama töreni, günün anlam ve önemini anlatan sinevizyon gösterimi ile başlamış ve akabinde Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Genel Müdürümüz Sayın Abdullah Burak KESER, Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri Sayın Hüseyin ÇOŞKUN ve FAO Türkiye Temsilcisi Sayın Yuriko SHOJİ TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Deniz ATAÇ ve tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılmıştır.

            Ayrıca Ortaokullar arası 5.6.7. ve 8. sınıflar arasında bu yıl ilk defa düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül ve sürpriz hediyeleri Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet DANİŞ, Müsteşarımız Sayın Mehmet Hadi TUNÇ ve Genel Müdürümüz Sayın Abdullah Burak KESER tarafından verilmiştir.

''