22.12.2017 / Gösterim Sayısı : 6471

12-14 ARALIK 2017 TARİHLERİNDE AYDIN İLİNDE “ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

#12-14 ARALIK 2017 TARİHLERİNDE AYDIN İLİNDE “ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığı tarafından yürütülen “Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Artırılması Projesi” kapsamında 12-14 Aralık 2017 tarihlerinde Aydın ili Kuşadası ilçesinde “Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Coğrafi İşaretler Çalıştayı” düzenlenmiştir.

Çalıştaya; Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Muhsin YAZICI, Pazarlama Daire Başkanlığından Daire Başkanı Dr. İlkay KILIÇ ve teknik elemanlar, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Balıkesir Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü, İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Marmarabirlik, TARİŞ, TARIM KOOP, Ege İhracatçı Birlikleri, METRO Grup, zeytin ve zeytinyağı sektöründe coğrafi işaret tescili veya başvurusu bulunan üretici birlikleri, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları, borsalar ile İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri personeli katılım sağlamıştır.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhsin YAZICI, Pazarlama Daire Başkanı Dr. İlkay KILIÇ ve Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Yılmaz BOZKIR’ın açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştay; konu ile ilgili sunumların ardından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha ÖZKAYA, Aydın Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Renan TUNALIOĞLU, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sertaç DOKUZLU ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan TİBET’in moderatörlüğünde yürütülen grup çalışmaları ile devam etmiştir. Moderatör hocalar her grupta kendi konu başlıkları olan; Zeytin Yetiştiriciliği, Zeytin ve Zeytinyağında Pazarlama ve Tanıtım, Zeytin ve Zeytinyağında Denetim, Zeytin ve Zeytinyağı İşleme/Üretim konularının görüşülmesini sağlamıştır.

Çalışma gruplarının görüştüğü konular temelinde hazırlanan sonuç raporları; 14 Aralık 2017 tarihinde moderatör hocalar tarafından katılımcılara sunulmuştur.  Pazarlama Daire Başkanı Dr. İlkay KILIÇ’ın kapanış konuşmasının ardından, katılımcılar için TARİŞ Zeytinyağı Fabrikası’na teknik bir gezi düzenlenmiş, zeytinyağı üretim ve işleme tesislerinin yerinde görülmesi sağlanmıştır.

Çalıştay ile ilgili sunumlar, çalışma gruplarına ait raporlar ve sektör için önerilere; sektör için yol haritası niteliğinde hazırlanacak olan çalıştay kitapçığında yer verilerek ilgili tüm paydaşlara ulaşması sağlanacaktır.

''